Światowy sukces polskich SKOK-ów

Fundacja działa w Polsce od 1990 roku. Od początku zajmowała się odbudową systemu spółdzielczości finansowej w Polsce, a misją jest udzielanie organizacyjnego wsparcia oraz szkoleniowej, doradczej i naukowej pomocy ogólnopolskiemu systemowi spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Nagroda Światowej Rady jest najwyższym wyróżnieniem międzynarodowych unii kredytowych, nadawanym osobom i instytucjom zasłużonym dla światowego ruchu spółdzielczego. Stworzona została aby uhonorować wkład i wsparcie dla rozwoju unii kredytowych. Distinguished Service Awards” wręczana jest każdego roku podczas Światowej Konferencji Unii Kredytowych organizowanej przez WOCCU. W tym roku konferencja WOCCU odbyła się w dniach 24-31 lipca w kanadyjskim Calgary. Distinguished Service Awards jest wręczana osobom i instytucjom, które wykażą się wzorowymi zasługami oraz osobistym zaangażowaniem w rozwój międzynarodowych unii kredytowych. Nominowanymi do nagrody mogą być członkowie WOCCU, organizacje członkowskie, organizacje i agencje oraz ludzie, działający w imieniu unii kredytowych, zapewniający finansowe i techniczne wsparcie w długim okresie czasu, mające na celu rozwój ruchu unii kredytowych oraz ich infrastruktury.

Nagrody DSA są przyznawane od 1986 roku. Do tej pory przyznano w sumie 57 wyróżnień dla osób i instytucji, które zasłużyły się dla rozwoju spółdzielczości na świecie. W ostatnich latach wyróżniono m. in. w 2005 r. Rzymski Kościół Katolicki, a w 2003 r. Amerykańską Korporację Pokojową.

Światowa Rada (WOCCU) przyznała Rzymskiemu Kościołowi Katolickiemu nagrodę DSA za wkład, jaki włożył w rozwój unii kredytowych w wielu krajach na świecie. Wiele unii kredytowych było początkowo kształtowanych i tworzonych w połączeniu oraz przy pomocy Rzymskiego Kościoła Katolickiego. Zainteresowanie kościoła tą formą samopomocy finansowej było naturalną kontynuacją jego głębokiej troski związanej ze społeczną sprawiedliwością wypływającą z epoki XIX wieku. Papież Jan XXIII napisał i przedstawił z pasją pogląd na położenie ubogich, namawiając do wsparcia organizacje – takie właśnie, jak unie kredytowe, które niosą wsparcie i pomoc wielu ludziom znajdującym się w życiowej potrzebie. Niektóre unie kredytowe były organizowane w parafiach, jednak potem większość kościołów zaczęła uznawać swoją wspólną więź. Wiele z pionierskich unii kredytowych było reprezentowanych przez Kościół. Nagroda DSA jest hołdem dla niezliczonej liczby Parafii, dla prekursorów, którzy zdecydowali się poświęcić życie dla zapewnienia tanich i łatwo dostępnych usług finansowych tam, gdzie nie były wcześniej znane.

W 2003 r. Distinguished Service Awards przyznano Amerykańskiej Korporacji Pokojowej za „rozpowszechnianie pokoju i przyjaźni na świecie”, Korporację łączy z WOCCU wiele wspólnych zasad i reguł: zaangażowanie w rozwój krajów, poświęcenie się filozofii opierającej się na niesieniu pomocy i świadomość, że wsparcie zapewnia możliwość dzielenia nie tylko środków, ale i wartości.

Światowa Rada Związków Kredytowych (World Council of Credit Unions, Inc., z siedzibą w Madison w USA) to międzynarodowy związek unii kredytowych. Działa od 1971 roku, zrzeszając unie z 97 krajów. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad bilion dolarów. Należy do nich ponad 172 milionów członków, zrzeszonych w 46 377 Kasach.

Unie kredytowe funkcjonujące w naszym kraju pod nazwą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych są instytucjami samopomocy finansowej stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. Tak jak w innych krajach świata, spółdzielcze kasy świadczą usługi finansowe – oszczędnościowe, kredytowe i ubezpieczeniowe – na rzecz swoich członków – osób zazwyczaj niezamożnych, których możliwość korzystania z oferty komercyjnych instytucji finansowych, z uwagi na osiągane przez nich niskie dochody jest często ograniczoną bądź niemożliwą.