Święci Mikołajowie z TP

1 grudnia w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku pojawiły się ekipy Świętych Mikołajów.
W role Mikołajów wcielili się pracownicy Telekomunikacji Polskiej, którzy jako wolontariusze zorganizowali akcję gwiazdkową.
Pracownikom TP towarzyszyli goście specjalni – Magdalena Stużyńska, Krzysztof Hołowczyc i Michał Milowicz.

Mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Państwowego Szpitala Klinicznego nr 5 w Poznaniu i Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku otrzymali upominki od Świętych Mikołajów z TP, a do szpitalnej świetlicy trafiły książeczki i kolorowanki.

Specjalnym gościem wydarzenia w Gdańsku był Krzysztof Hołowczyc, który opowiadał dzieciom o swoich przygodach i rozdawał prezenty. Kraków odwiedził Michał Milowicz, a w Poznaniu razem z dziećmi śpiewała Magdalena Stużyńska.
Na te wydarzenia trzy regionalne teatry przygotowały specjalne przedstawienia dla dzieci. W Krakowie teatr ART-RE przygotował spektakl „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”, w Poznaniu Teatrzyk do Pewnego Stopnia Kukiełkowy – „Szewczyka Dratewkę” a w Gdańsku teatr Klapa przedstawił spektakl „Koperek i Kminek w Betlejem”.

Akcja gwiazdkowa zbiega się w czasie z rozwiązaniem konkursu dla dzieci: Życzenia świąteczne z ?Telefonu do Mamy”. Konkurs TP cieszył się ogromnym zainteresowaniem małych pacjentów, którzy nadesłali ponad 2000 rysunków i tekstów. Autorzy czterech najpiękniejszych prac w nagrodę otrzymają komputery multimedialne. Wyróżniono również czterdzieści prac, których autorzy dostaną gry edukacyjne, książki i zabawki. Każdemu dziecku, które wzięło udział w konkursie do domu zostanie przesłany specjalny dyplom.

Wolontariusze TP będą odwiedzać z prezentami wszystkie szpitale dziecięce, z którymi Telekomunikacja Polska współpracuje w ramach projektu ?Telefon do Mamy”.

Dzięki TP od roku mali pacjenci ponad 800 dziecięcych oddziałów szpitalnych w całej Polsce, w których działa „Telefon do Mamy” mają możliwość kontaktu z bliskimi. Dzieci otrzymują od TP bezpłatne karty telefoniczne ?TP Dzieciom”. W szpitalach rozdano już ponad 100 000 takich kart, a mali pacjenci rozmawiali z nich przez ponad 4 miliony minut.

„Telefon do Mamy”

Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowe leczenie i rehabilitacja dziecka nie zależy tylko od stosowanych środków farmakologicznych, ale także od zaspokojenia jego potrzeb psychicznych. Niewątpliwie najważniejszą taką potrzebą jest pragnienie stałego kontaktu z rodzicami. Tymczasem konieczność leczenia specjalistycznego dzieci wymaga najczęściej hospitalizowania ich w ośrodkach leczniczych z dala od domu. Tylko nieliczni rodzice mogą pozwolić sobie na towarzyszenie dziecku w trudnych chwilach leczenia, a poza tym nie wszystkie szpitale dają taką możliwość.

Projekt ?Telefon do Mamy”, realizowany w ramach programu „Telekomunikacja Polska Dzieciom”, to idea udostępnienia dzieciom przebywającym w szpitalach kolorowych
i przyjaznych aparatów telefonicznych, z których będą mogli korzystać bezpłatnie.

Wydaje się, że „Telefon do Mamy” to nic nadzwyczajnego, bo przecież w szpitalach są ogólnodostępne aparaty telefonicznie. Jednak z perspektywy dziecka sprawa wygląda inaczej. Szpitale, również ze względu na konieczność opłaty rachunków za połączenia, nie udostępniają telefonów za każdym razem, gdy dziecko chce porozmawiać z mamą czy tatą. Mały pacjent nie może samodzielnie opuszczać oddziału i korzystać z automatów zainstalowanych
na korytarzach czy w recepcji. Często przeszkodą jest też brak karty telefonicznej.

Ważne jest, że używając „Telefonu do Mamy”, dziecko może samodzielnie taki kontakt zainicjować – zadzwonić do domu, wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebuje, kiedy się boi, kiedy zdarzy się coś ważnego.

Nie możemy zmniejszyć cierpień dzieci, sprawić by odczuwały mniejszy ból, ale jako firma telekomunikacyjna możemy sprawić, że ich kontakt z osobami, które najbardziej kochają – rodzicami stanie się łatwiejszy.

Już ponad 800 specjalnie przygotowanych aparatów telefonicznych działa na szpitalnych oddziałach dziecięcych w całej Polsce. Oznacza to, że ponad 70% dziecięcych oddziałów szpitalnych w Polsce ma „Telefon do Mamy”. Chcemy, aby aparaty pojawiły się na niemal wszystkich dziecięcych oddziałach szpitalnych. Wszędzie tam gdzie montujemy „Telefony do Mamy”, każde dziecko otrzymuje bezpłatną kartę telefoniczną, specjalnie wydaną w ramach programu „Telekomunikacja Polska Dzieciom”. Obecnie co miesiąc do szpitali wysyłanych jest ok. 13 tys. kart. Do tej pory przekazaliśmy dzieciom blisko 100 tysięcy takich kart „TP Dzieciom”, co oznacza, że mali pacjenci wydzwonili 4 miliony minut rozmawiając z bliskimi.

„Telefon do Mamy” jest umieszczony w łatwo dostępnym miejscu – np. w świetlicy. Aparat zawiesiliśmy na takiej wysokości, aby małe dziecko lub takie, które porusza się na wózku, mogło samodzielnie wystukać na klawiaturze numer telefonu do domu. Obok umieściliśmy zrozumiałą dla dziecka instrukcję korzystania z aparatu.

W prowadzeniu Programu pomagają pracownicy TP, którzy jako wolontariusze odwiedzają szpitale i przekazują karty dzieciom. W tej chwili w programie uczestniczy ponad 30 wolontariuszy w całej Polsce.

Projekt ?Telefon do Mamy” jest częścią autorskiego programu charytatywnego”Telekomunikacja Polska Dzieciom”, który uruchomiony został w 2003 roku.

Celem programu „TELEKOMUNIKACJA POLSKA Dzieciom” jest pomaganie najmłodszym, głównie poprzez wspieranie działań z zakresu ochrony zdrowia i nowoczesnej edukacji.
Program „TP Dzieciom” w strategii firmy jest kluczowym programem budującym wizerunek TP jako operatora narodowego – firmy odpowiedzialnej społecznie.