Syntea w drodze na NewConnect

W skład grupy kapitałowej Syntea S.A. wychodzi obecnie w 100% zależna Spółka Międzynarodowe Centrum Szkoleń i Kompetencji (MCSK). Do końca br. planowane jest włączenie kolejnego podmiotu – CSF Polska, który jest wiodącym integratorem rozwiązań biznesowych autorstwa Microsoft Dynamics na polskim rynku średnich i dużych przedsiębiorstw. Głównymi akcjonariuszami grupy są jej założyciele: Piotr Fałek i Maciej Czernaś.

„Jestem przekonany, iż decyzja o debiucie naszej Spółki na rynku NewConnect pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój na perspektywicznym rynku rozwiązań ICT w zakresie wdrożeń i usług konsultingowo-szkoleniowych wspartych wykorzystaniem funduszy UE. Polska stoi obecnie przed dużym wyzwaniem, jakim jest zagospodarowanie w najbliższych latach środków liczonych w miliardach PLN. Bazując na tych prognozach oraz zdobytych dotychczas doświadczeniach, oczekujemy znaczącego wzrostu zleceń na nasze usługi. Myślę, że nasz debiut będzie nie tylko dobrą inwestycją, ale i szansą na zwrócenie uwagi na nowe możliwości jakie w procesie budowy społeczeństwa opartego na wiedzy wiążą się z dostępnością środków z UE.” – powiedział Piotr Fałek, Prezes Zarządu Syntea S.A.

Syntea S.A. poprzez swoją Spółkę zależną MCSK dostarcza kompetencje w zakresie wykorzystywania narzędzi ICT (Information Communication Technology) w następujących obszarach: szkolenia oraz usługi konsultingowe i doradcze, wspólne projekty z sektorem edukacji i publicznym, udostępnianie zaplecza oraz usług Business Process Outsourcing. Specjalizuje się także w usługach dedykowanych dla grup wykluczenia w tym osób niepełnosprawnych czy zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Przychody Syntea S.A. w 2007 r. wyniosły ponad 3,1 mln zł, a zysk netto był na poziomie ponad 445 tys. PLN, natomiast w 2008r. oraz w kolejnych latach, planowany jest skokowy wzrost przychodów. Całość przychodów z poprzedniego roku wygenerowana została bez aktywnego pozyskiwania funduszu UE. Na bazie własnego Departamentu Pozyskiwania Środków UE oraz współpracy z wieloma organizacjami do chwili obecnej złożonych zostało ponad 25 wniosków z projektami, których łączny budżet to ponad 122 mln złotych z czego ponad 18 mln stanowi budżet alokowany do realizacji dla Spółki zależnej Syntea S.A. – MCSK. Wnioski te są obecnie na etapie rozstrzygania, w realizacji lub czekają na realizację. Założenia istotnego wpływu pozyskanych funduszy na wzrost skali działalności dotyczą jedynie działalności MCSK i nie uwzględniają wyników Spółki CSF Polska, która zostanie dołączona do grupy kapitałowej.

Do Klientów Syntea S.A. należą obecnie użytkownicy technologii informatycznych (ponad 200 firm), dostawcy technologii IT (100 firm), podmioty sektora publicznego (ponad 50 instytucji). Spółka prowadzi również szkolenia otwarte z wykorzystania narzędzi IT. Syntea S.A. świadczy także wysokomarżowe usługi konsultingowe i doradcze, w tym typu Business Process Outsourcing dla dostawców narzędzi wspomagających zarządzanie organizacją. Równolegle od ponad 2 lat, Spółka rozwija współpracę z wyższymi uczelniami w zakresie wspólnych projektów dydaktycznych i szkoleniowych (np. w formie studiów podyplomowych i MBA) oraz usługi outsourcingu w pozyskiwaniu i przygotowaniu kadr profesjonalistów rynku IT.

Rynek

Rynek na którym działa Syntea S.A. w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wyspecjalizowane kadry i dostępnością środków z programów UE wchodzi właśnie w fazę dynamicznego rozwoju.

Polska posiada najniższy poziom kształcenia ustawicznego w UE: tylko 5,2% osób czynnych zawodowo bierze udział w edukacji.

Aż 63% pracowników sfery budżetowej wyraża chęć podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

World Economic Forum klasyfikuje nas na 72 miejscu wśród 104 państw w ocenie gotowości Polski do transformacji do społeczeństwa informacyjnego.

W ramach tylko 2 działań Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” tj. w obszarach – „Powszechna edukacja na rzecz społeczeństwa informacyjnego” oraz „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy (technicznych)” – przewidziano środki w kwocie 917,6 mln EURO.

Perspektywy rozwoju Syntea S.A.

Oparcie strategii rozwoju o szeroką ofertę usług dla dynamicznie rosnących i wspieranych środkami UE sektorów: edukacyjny, publiczny i MŚP.

Dynamiczna kadra zarządzająca i profesjonalny zespół.

Strategiczna współpraca z liderami technologicznymi w obsługiwanych segmentach rynku w tym firmą Microsoft oraz fundacją ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych).

Wpisanie planowanego rozwoju Spółki w strategiczne ramy odniesienia rozwoju kraju tj. rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Partnerstwa zawarte z szeroką gamą samorządów, instytucji publicznych, wyższych uczelni, szkół i innych podmiotów.