Sytuacja gospodarcza w USA zgodna z oczekiwaniami

Opublikowany wczoraj wieczorem raport o stanie amerykańskiej gospodarki (Beżowa księga) nie zaskoczył mocno inwestorów. Znalazły się w nim stwierdzenia sugerujące, że sytuacja gospodarcza w większości regionów ulega w dalszym ciągu stopniowej poprawie, ale problemem nadal pozostaje rynek pracy, gdzie sytuacja jest słaba.

Zwrócono również uwagę na niewielką poprawę na rynku nieruchomości oraz niewielką presję inflacyjną. Generalnie takiego opisu można się było spodziewać, dlatego nie miał on większego wpływu na zachowanie rynku walutowego. Dziś rano kurs EUR/USD znajduje się w okolicy poziomu 1,4540, a spora ilość publikacji zaplanowanych na dzień dzisiejszy może powodować podwyższoną zmienność.

 

Złoty dalej zyskuje

Mimo nocnego cofnięcia na głównej parze walutowej złoty pozostaje mocny. Widać zarówno na parze EUR/PLN jak i USD/PLN, ponieważ ich kursy utrzymały się wczoraj blisko dziennych minimów. Z kolei dzisiejszy poranek przynosi dalszy ciąg aprecjacji naszej waluty, dzięki czemu na EUR/PLN znajdujemy się obecnie na poziomie 4,0370, a na USD/PLN na 2,7770. Jeśli dobre nastroje będą się utrzymywały w ciągu dnia, to nie można wykluczyć pojawienia się nowych lokalnych poziomów minimalnych.

Większa dawka emocji

Dzisiejszy dzień przyniesie nieco więcej informacji niż dotychczasowe sesje w tym tygodniu. O godzinie 11:00 napłyną dane o dynamice produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Spodziewany odczyt to -8,5% r/r, podczas gdy poprzednio wyniosła ona -11,1%. Następnie o 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Tutaj nie należy oczekiwać zmian w dotychczasowym podejściu do polityki monetarnej, dlatego najprawdopodobniej stopy procentowe pozostaną na poprzednim poziomie 1%. Godzina 14:00 przyniesie inwestorom publikację danych dotyczących inflacji CPI w Polsce. Rynek spodziewa się, że wyniesie ona 3,6% r/r, czyli wzrośnie z poprzednich 3,3%. Następnie o godzinie 14:30 pojawi się grupa danych z USA oraz konferencja prasowa EBC, na której Jean Claude Trichet przedstawi uzasadnienie decyzji o poziomie stóp. Dane zza oceanu będą dotyczyły z jednej strony rynku pracy, czyli poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (ma wzrosnąć do 437 tys. z poprzednich 434 tys.), a z drugiej strony dynamikę sprzedaży detalicznej. Inwestorzy oczekują, że wzrost sprzedaży nieco spowolni, a dynamika wyniesie 0,5% m/m (poprzednio 1,3%).

Dariusz Pilich

Źródło: FMC Management