Nadzór finansowy w UE, perspektywy rozwoju gospodarki po zakończeniu kryzysu oraz polityka pieniężna – były tematem spotkania sześciu prezesów banków centralnych Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie.
Gospodarzem spotkania, które odbyło się w dniach 25-26 marca br., był Narodowy Bank Polski. Szefowie banków centralnych Austrii (Oesterreichische Nationalbank), Czech (Česká národní banka), Polski, Słowacji (Národná Banka Slovenska), Słowenii (Banka Slovenije) oraz Węgier (Magyar Nemzeti Bank) spotkali się już po raz czwarty. Poprzednia debata odbyła się w Budapeszcie w 2009 roku.
Głównym tematem rozmów były nowe zasady ramowe nadzoru finansowego w Unii Europejskiej oraz ich konsekwencje dla banków centralnych Europy Środkowej i Wschodniej. Rozmówcy zgodzili się, że zapewnienie stabilności finansowej zarówno na poziomie unijnym, jak i poszczególnych krajów wymaga połączenia nadzoru mikroostrożnościowego z nadzorem o charakterze makroostrożnościowym. Te zasady ramowe powinny oznaczać ścisłą współpracę krajowych organów nadzorczych, banków centralnych i instytucji europejskich – stwierdzili.
Szefowie banków centralnych rozmawiali także o perspektywach rozwoju gospodarki po zakończeniu kryzysu. Zwrócili przy tym uwagę na podejmowanie właściwych działań w zakresie polityki pieniężnej, a także konsekwencje globalnego kryzysu gospodarczego dla procesu doganiania krajów rozwiniętych.
znajdziesz zawsze na PRNews.pl
Źródło: NBP