Sztuczna inteligencja tropi w Internecie przestępców

Nad sztuczną inteligencją nasz zespół pracuje od 2002 roku. Ta wiedza i doświadczenie zaprocentowały przy projekcie „Cerber”. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce i jeden z niewielu na świecie program, który potrafi porozumiewać się tak, że rozmówca nie zorientuje się, że rozmawia z komputerem. Dzięki zastosowaniu analizy behawioralnej zachowanie każdego z nas w Internecie może być porównywane z wzorcami tzw. „predatora”, czyli zachowaniami przestępcy. W ten sposób będziemy mogli wyławiać z Internetu podejrzane osoby – powiedział Michał Wroczyński, współtwórca projektu z firmy fido intelligence – Dzięki wykorzystaniu technologii idfine system ten będzie mógł monitorować tysiące rozmów, forów itp. dziennie, odnajdywał potencjalnie niebezpieczne zachowania i przesyłał je do odpowiednich decydentów w celu dalszej analizy – dodał Wroczynski.

Nie zamierzamy cenzuzorać czy ograniczać internautów- naszym celem jest ochrona ieletnich przed zagrożeniami jakie niesie powszechny dzisiaj dostęp do sieci – powiedział Piotr Kusznieruk – kanclerz Wyższej Szkoły im Fryderyk Skarbka w Warszawie.

Naukowcy z firmy fido intelligence właśnie zakończyli etap modelowania analizy zachowań i języka naturalnego dla projektu „Cerber”. Pozostało jeszcze kilka miesięcy nauki systemu eksperckiego, rozbudowy słowników i testów. Już na jesieni, każdy z internautów może liczyć się z tym, że odwiedzając forum lub czat dla dzieci i młodzieży, będzie sprawdzany przez „Cerbera”.

Ten projekt można zaliczyć do grupy prac stanowiących duże osiągnięcie naukowe w dziedzinie informatyki stosowanej. Jest to również milowy krok do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w sieci Internetowej. Opiekunowie dzieci nie sa w stanie stale kontrolować „surfingu” podopiecznych w przesterzni stron Internetowych. Dzięki programowi „Cerber” pojawi się wirtualny, inteligentny opiekun najmłodszych użytkowników Internetu – powiedział Rektor WSHiFM prof. dr hab. inż. Jacek Rońda,.

Badania przeprowadzonego w 2006 roku przez formę Gemius dla Fundacji Dzieci Niczyje wykazało, że aż 64% dzieci spośród przebadanej grupy zawiera znajomości przez Internet.

Fido intelligence to jedna z najbardziej innowacyjnych firm zajmujących się tworzeniem systemów sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego na świecie. Jako pierwsi w Polsce stworzyli bota – avatatara, jako pierwsi w Europie emialprocessor (dla Heyah), jako pierwsi na świecie system e-learningowy wykorzystujący sztuczną inteligencję i przetwarzanie języka naturalnego (Mastercard). Nazywane powszechnie sztuczną inteligencją programy to systemy, które przetwarzając język naturalny, umożliwiając komunikację człowieka z komputerem przy użycia języka potocznego. Fido w oparciu o autorską technologię idfine tworzy aplikacje rozpoznające i przetwarzające treści na stronach WWW – pod postacią wirtualnych asystentów, chatach, e-mailach, sms-ach oraz w innych mediach elektronicznych.

Fido intelligence powstała w 2002 rok jako pierwsza tego typu firma w Polsce, jest członkiem Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego oraz polskich i międzynarodowych konsorcjów badawczych. Obecnie fido Intelligence zatrudnia zespół 25 specjalistów z dziedziny psychiatrii, psychologii komunikacji i behawioralnej, filozofii, logiki, językoznastwa oraz IT, którzy na rozwijają systemy rozumiejące język człowieka. Siedziba firmy mieści się w Gdyńskim Parku Technologicznym. Fido Intelligence realizuje projekty dla największych polskich i zagranicznych firm oraz współpracuje przy projektach naukowych instytucjami rządowymi. Do grona klientów należą między innymi: Narodowy Bank Polski, Telekomunikacja Polska, MasterCard, Ergo Hestia, ABG S.A., Imagis S.A.