Szwajcaria: bank każe płacić za przechowywanie pieniędzy

Polityka szwajcarskiego banku centralnego zaczyna mieć przełożenie na politykę tamtejszych banków komercyjnych. Ujemne stopy procentowe sprawiają, że klienci muszą płacić za przechowywanie pieniędzy.

Bank Credit Suisse ogłosił, że duzi klienci instytucjonalni będą musieli płacić za utrzymywanie środków na rachunkach frankowych. O sprawie poinformował Reuters powołując się na stanowisko przesłane przez rzeczniczkę jednego z największych szwajcarskich banków. Wydaje się kwestią czasu są analogiczne komunikaty ze strony innych szwajcarskich banków.

Przypomnijmy – w ubiegły czwartek Szwajcarski Bank Narodowy obniżył docelowy przedział dla trzymiesięcznego Liboru o 50 pb, do pomiędzy -1,25 a -0.25%. Na terytorium ujemne szwajcarskie stopy wskoczyły jeszcze wcześniej, bo jeszcze 18 grudnia.

Istnieje obawa, że szwajcarskie banki ujemne stopy przerzucą nie tylko na duże korporacje i instytucje, lecz także na zwykłych obywateli. Póki co szef banku centralnego Thomas Jordan uspokaja twierdząc, że jego zdaniem taki scenariusz się nie zrealizuje.

– Nie sądzę, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów dla drobnych oszczędzających. Jeżeli chodzi natomiast o duże podmioty, to myślę, że tutaj trzeba dostosować się do polityki banku centralnego. Obecna sytuacja – na którą rzutują wydarzenia międzynarodowe i ruchy na rynku walutowym – jest wyjątkowa i trudna. Obecnie nie żyjemy już w raju walutowym, gdzie wszystko można osiągnąć przy minimalnych kosztach – mówił Thomas Jordan na czwartkowej konferencji prasowej, w trakcie której „tłumaczył się” z decyzji podjętej przez kierowany przez niego bank.

Za przechowywanie u siebie pieniędzy każą sobie płacić także banki niemieckie, na których politykę wpływ ma obniżenie przez EBC stopy depozytowej poniżej zera.  Jak szeroko informowały media za naszą zachodnią granicą, w listopadzie na „zmianę cennika” zdecydował się Deutsche Skatbank1, a następnie w jego ślady poszedł1 znacznie większy Commerzbank.

Michał Żuławiński