„Szwajcarski bank ujawni władzom USA nazwiska osób, które złożyły depozyty ze źródeł niedeklarowanych urzędom skarbowym. Dziś zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie. Szwajcarzy zapłacą 780 mln dol. kary i w ten sposób unikną dochodzenia dotyczącego nielegalnych transakcji. Podobne porozumienie lada dzień ma zostać podpisane przez Szwajcarów z polskim rządem. Ministerstwo Finansów przygotowało dokument mający pomóc w unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu unikania opodatkowania. – Szwajcaria zadeklarowała wolę współpracy w tej materii – mówi Maria Hirż z biura prasowego resortu finansów.”, czytamy w gazecie.
„Ile pieniędzy trzymają poza granicami naszego kraju Polacy? Takich szacunków nikt nie przeprowadzał, ale niewykluczone, że lada moment przestanie to być tajemnicą. Krzysztof Rybiński, partner Ernst & Young, wyjaśnia, że problem rajów podatkowych wzięła już na celownik Komisja Europejska i największe kraje unijne. – My także musimy w rozwiązaniu tej sprawy uczestniczyć – wyjaśnia Rybiński. – Rząd powinien się zastanowić, czy nie ułatwić legalizacji posiadanych poza Polską aktywów poprzez wprowadzenie amnestii podatkowej.”, czytamy dalej.
Wojna o tajemnicę bankową między szwajcarskim bankiem UBS i władzami USA rozpętała się kilka miesięcy temu. Amerykański fiskus oskarżył UBS o nielegalne pomaganie najbogatszym Amerykanom w uchylaniu się od płacenia podatków i pomoc w zakładaniu firm krzaków w rajach podatkowych. Rząd Stanów Zjednoczonych poznał już 250 nazwisk właścicieli tajnych kont.
Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej” w artykule „Szwajcaria coraz mniej tajna” autorstwa Danuty Walewskiej i Elżbiety Glapiak.
WB