Szybki przyrost liczby kart Visa z mikroprocesorem EMV

Już ponad 60% spośród ponad 21 mln kart Visa wydanych w Polsce to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i pozwala wprowadzać nowe rozwiązania w sferze płatności.

Karty takie wydaje już 37 spośród 41 banków członkowskich Visa Europe w Polsce, w tym wszystkie największe banki detaliczne, zaś cztery banki kończą przygotowania do ich wydawania. Przejście na mikroprocesorowy standard EMV umożliwia bankom wydawanie kart z funkcjonalnością zbliżeniową oraz rozpoczęcie prac związanych z wdrożeniem platformy mobilnych płatności Visa, jak również wydawaniem kart generujących hasła jednorazowe Visa CodeSure czy kart dualnych, łączących na jednym „plastiku” dwie funkcje, np. debetową i kredytową. Dzięki szybkiemu upowszechnianiu się technologii mikroprocesorowej EMV, Polska będzie mogła w znaczącym stopniu skorzystać z inwestycji systemu płatniczego Visa Europe w wysokości 100 mln euro rocznie, które będą przeznaczane w Europie na konwergencję, czyli uzupełnianie i przenikanie się płatności kartowych z technologiami mobilnymi oraz rozwiązaniami stosowanymi w handlu elektronicznym.

Karty Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV są już akceptowane w ponad 80% terminali w placówkach usługowo-handlowych i w 95% bankomatów. Wydane w Polsce karty Visa z mikroprocesorem są także wyposażane w pasek magnetyczny pozwalający na dokonywanie transakcji w tych placówkach i bankomatach, które jeszcze akceptują wyłącznie karty wydane w technologii paska magnetycznego. Liczba kart Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV wydanych w Polsce przekroczyła na koniec kwietnia br. 12,7 mln, podczas gdy na koniec marca 2010 r. było ich 6,7 mln. Według ostatnich danych NBP, liczba wszystkich kart płatniczych wydanych w Polsce w standardzie mikroprocesorowym EMV wyniosła na koniec 2010 r. prawie 16 mln. 

– Bardzo szybki przyrost kart Visa z mikroprocesorem EMV, jaki widzimy w Polsce w ostatnim roku, wraz z rozwojem nowoczesnej infrastruktury do akceptacji kart, w tym również zbliżeniowej, stawia nas na bardzo dobrej pozycji wyjściowej do rozwoju płatności nowych generacji. Już dziś Polska jest na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę wydanych kart Visa z funkcją zbliżeniową i znajduje się także w grupie wiodących krajów w zakresie przygotowań do wdrożenia płatności mobilnych – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes systemu płatniczego Visa Europe odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

11 polskich banków już wydało ponad 3,3 mln zbliżeniowych kart Visa opartych na mikroprocesorowym standardzie EMV; kilkanaście kolejnych przygotowuje się do wprowadzenia na rynek swoich kart Visa z mikroprocesorem z dodatkową funkcją płatności zbliżeniowych Visa payWave. Karty te są już akceptowane w ponad 22 tys. terminali z czytnikami zbliżeniowymi w Polsce w sieciach ogólnopolskich, lokalnych a także w małych i średnich sklepach, które dopiero rozpoczynają akceptację kart w wyniku programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie.

Na tegorocznym spotkaniu banków członkowskich Visa Insights 2011, które miało miejsce w kwietniu br. w Barcelonie, system płatniczy Visa Europe zapowiedział przeznaczanie corocznie 100 milionów euro na konwergencję płatności kartowych z technologiami mobilnymi oraz rozwiązaniami stosowanymi w handlu elektronicznym. W ten sposób system płatniczy Visa Europe chce w pełni wykorzystać nowe możliwości związane z rozwojem płatności zbliżeniowych i mobilnych oraz z dalszym wzrostem handlu elektronicznego.

Kilka polskich banków przygotowuje się do wdrożeń płatności mobilnych Visa zarówno w oparciu o aplikację płatniczą na karcie SIM – czyli takie rozwiązanie, jakie zostało zastosowane w pierwszym w Polsce wdrożeniu w 2010 r. prowadzonym przez Visa wspólnie z Bankiem Zachodnim WBK oraz siecią Plus – jak i z wykorzystaniem różnych komponentów tzw. bridging technologies (technologii przejściowych), jak karta microSD czy akcesoria do telefonów iPhone.

– Już obecnie Polska ma bardzo niski współczynnik transakcji nieuprawnionych zawieranych kartami Visa, blisko 10 razy niższy niż średnia europejska – wynosi on 0,005%, tj. pięć eurocentów na każdy tysiąc euro wartości transakcji bezgotówkowych. Zaawansowanie  migracji infrastruktury płatniczej do standardu EMV oraz szybko rosnące wydawnictwo kart Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV uczyni system płatniczy w Polsce jeszcze bardziej bezpiecznym, zapobiegając przenoszeniu się transakcji nieuprawnionych z innych rynków oraz pomagając bankom w zarządzaniu ryzykiem – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy.

Już ponad 80% terminali w placówkach detalicznych to terminale obsługujące karty Visa z mikroprocesorem. Liczba terminali obsługujących te karty szybko rośnie, m.in. dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie finansowanemu przez polskie banki-wydawców kart Visa, które wspierają finansowo działania agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze, szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach. Program ma doprowadzić do podwojenia sieci akceptacji do 2015 r. i jej bardzo znaczącej modernizacji poprzez zainstalowanie w ciągu pięciu lat 200 tys. nowoczesnych terminali w placówkach mniejszych i średnich detalistów, którzy wcześniej nie przyjmowali płatności kartami. Terminale muszą spełniać różne wymagania; jednym z podstawowych jest obsługa kart z mikroprocesorem, co daje podstawę do obsługi transakcji zbliżeniowych i mobilnych. Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie jest zbieżny z celami oczekującego na przyjęcie przez rząd Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013, który został  przygotowany przez specjalistów Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz innych podmiotów tworzących Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego.

W całej Polsce zostało zainstalowanych już ponad 40 tys. terminali objętych dofinansowaniem z programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ruszył w 2010 r. Zgodnie z harmonogramem Programu na koniec października br. ma być 53 tys. takich terminali.

Ważnym efektem Programu jest doprowadzenie do zwiększenia liczby agentów rozliczeniowych, którzy instalują terminale płatnicze i obsługują detalistów, przez co została zwiększona dostępność i atrakcyjność oferty dotyczącej akceptacji kart. W momencie startu Programu było pięciu agentów rozliczeniowych; obecnie jest ich już dziewięciu, a kolejnych trzech ma rozpocząć działalność w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie przynosi także istotne zmiany jakościowe dotyczące pracy agentów rozliczeniowych – obecnie już wszyscy agenci w Polsce są certyfikowani na obsługę kart w standardzie mikroprocesorowym EMV, na obsługę usługi Visa cash back oraz na obsługę kart zbliżeniowych. Trzech nowych agentów, którzy chcą uczestniczyć w Programie, od razu spełni jego wymagania i w momencie startu będzie mogło zapewniać detalistom wszystkie te możliwości.

Źródło: Visa Europe