Ostatni rok obrachunkowy systemu Visa w Polsce charakteryzował się także znacznymi przyrostami podstawowych wskaźników, szczególnie w zakresie najkorzystniejszych transakcji bezgotówkowych, których liczba zwiększyła się o blisko 25% a łączna wartość o ponad 19% w stosunku do 2004 r.
Karty z mikroprocesorem są uważane za przyszłość usług bankowych i finansowych ze względu na to, że są w stanie zapewnić zarówno klientom, jak i placówkom handlowo-usługowym oraz instytucjom finansowym większe bezpieczeństwo, wygodę i elastyczność. Organizacja Visa Europe odgrywa pionierską rolę w upowszechnieniu kart inteligentnych opartych o ujednolicony międzynarodowy standard EMV. Już prawie połowa kart Visa wydanych w krajach regionu Visa Europe jest wyposażona w mikroprocesor.
Mikroprocesor „zapamiętuje” do kilku tysięcy razy więcej informacji, niż tradycyjny pasek magnetyczny i jest – w przeciwieństwie do paska, z którego dane są wyłącznie odczytywane – dynamicznym nośnikiem informacji, tj. posiada zdolność samodzielnego ich przetwarzania, czyli działania jak mikrokomputer. Może np. sam autoryzować transakcje do wysokości zadanego limitu bez konieczności łączenia się z bankiem, co znacznie przyspiesza transakcję i zmniejsza koszty telekomunikacyjne (połączenia autoryzacyjne) placówki handlowej czy usługowej. Mikroprocesor pozwala również na realizację dodatkowych funkcji, nie tylko płatniczych oraz na indywidualizację obsługi klienta. Możliwości mikroprocesora w połączeniu z kodem PIN dają maksymalne bezpieczeństwo transakcji przy użyciu kart płatniczych.
Polska była wśród pierwszych krajów, które zaczęły wdrażać najnowocześniejsze karty Visa z mikroprocesorem oparte o ujednolicony międzynarodowy standard EMV.
„Bardzo cieszy tak znaczny, wręcz skokowy przyrost liczby najnowocześniejszych kart Visa z mikroprocesorem, które stanowią już blisko 6% wszystkich kart Visa wydanych w Polsce. Oczekujemy dalszego szybkiego przyrostu liczby tych kart w naszym kraju a także istotnego rozszerzenia grona banków-wydawców” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy. Obecnie 8 banków w Polsce wydaje karty Visa wyposażone w mikroprocesor.
Programy wdrażania kart Visa z mikroprocesorem opartych o standard EMV są realizowane we wszystkich krajach należących do regionu Visa Europe. W ramach tych programów banki członkowskie Visa Europe wydały łącznie 135 mln kart Visa wyposażonych w mikroprocesor. Proces przechodzenia na te karty jest najbardziej zaawansowany w Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii i Francji, gdzie karty Visa wyposażone w mikroprocesor stanowią ponad 80% wszystkich wydanych tam kart Visa.
Organizacja Visa odgrywa czołową rolę we wdrażaniu technologii mikroprocesorowej, przynoszącej klientom banków członkowskich produkty coraz bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne. Spośród kart z mikroprocesorem międzynarodowych systemów płatniczych na początku 2006 r. w Polsce akceptowane były jedynie karty z mikroprocesorem systemu Visa.
Polska odnotowała w 2005 r. szybki przyrost liczby i wartości transakcji kartami Visa. Łączna wartość transakcji kartami Visa zwiększyła się o 11,4% do kwoty równej w przeliczeniu 27,6 mld euro. Wyraźnie szybciej, bo o 19,1% zwiększyła się wartość transakcji bezgotówkowych, która osiągnęła w przeliczeniu 5,1 mld euro. Najszybciej rosła liczba transakcji bezgotówkowych, których przybyło 24,9% w porównaniu z 2004 r., co świadczy
o częstszym posługiwaniu się kartami Visa do codziennych zakupów o mniejszej wartości. Liczba transakcji bezgotówkowych dokonanych kartami Visa osiągnęła w ub. roku 170,4 mln,
a liczba transakcji ogółem – 490,3 mln.
Częstszemu korzystaniu z kart Visa w ich funkcji płatniczej mają sprzyjać szeroko zakrojone działania promocyjne Visa Europe oraz ponad 30 polskich banków członkowskich tej organizacji pod hasłem „Pokochaj codzienne zakupy z kartą Visa”. Obejmują one loterię promocyjną – po raz pierwszy wymagającą aktywnego uczestnictwa ze strony użytkowników kart Visa, zorganizowany we współpracy z RMF FM konkurs radiowy skierowany do najaktywniejszych posiadaczy kart Visa, intensywną reklamę telewizyjną, radiową, prasową i w internecie oraz inne działania. Ważną inicjatywą jest planowana do stopniowego wdrożenia w drugiej połowie roku usługa Visa Cashback polegająca na umożliwieniu użytkownikom debetowych kart Visa
i Visa Business oraz debetowych kart Visa Electron i Visa Business Electron wypłaty gotówki podczas codziennych zakupów w supermarkecie czy na stacji benzynowej.
Na koniec roku liczba kart Visa ogółem osiągnęła w Polsce 11,5 mln (wzrost o 10,2%), przy czym liczba kart kredytowych Visa zwiększyła się w porównaniu do 2004 r. o 44,7% i osiągnęła na koniec roku 1,8 mln.