T-Mobile na liście ostrzeżeń KNF

Ustawowy obowiązek wpisania T-Mobile Polska SA na listę ostrzeżeń publicznych wynika ze złożenia przez KNF zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa polegającego na oferowaniu klientom sieci usługi „Bezpieczne urządzenie”, zabezpieczającej klientów na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia urządzenia, bez wymaganego zezwolenia KNF na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Zawiadomienie i wpis na listę nie dotyczą głównej działalności podmiotu, a wyłącznie oferty dodatkowej, podlegającej regulacjom prawnym obowiązującym na rynku finansowym.  

Według dostępnych na stronie internetowej T-Mobile Polska „Warunków świadczenia usługi Bezpieczne Urządzenie”, oferta skierowana do abonentów T-Mobile Polska przewiduje odpłatne zabezpieczenie urządzenia przed wypadkami losowymi poprzez zawarcie umowy „Bezpieczne urządzenie” bezpośrednio z T-Mobile Polska, tj. podmiotem nie posiadającym zezwolenia KNF na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Zawiadomienie złożono z art. 225 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów.  


Aktualne przepisy prawa nie przewidują możliwości odstąpienia przez KNF od umieszczenia podmiotu na liście ostrzeżeń publicznych, w przypadku kiedy do prokuratury zostało skierowane zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. UKNF wystąpił do Ministerstwa Finansów z postulatem zmiany ustawy w zakresie wprowadzenia możliwości wykreślania podmiotów z listy ostrzeżeń w przypadku prawomocnej: odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego, umorzenia postępowania albo wyroku uniewinniającego.

Na podstawie wniosków ze sprawy Amber Gold, Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą ustawy, która ma umożliwić KNF pozyskiwanie informacji o podmiotach podejrzewanych o działanie bez licencji. W przypadku potwierdzenia podejrzeń skróciłoby to postępowanie karne, a tam gdzie podejrzenia nie znalazłyby potwierdzenia, nie byłoby konieczności zawiadamiania prokuratury i wpisywania podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych.

Nie każdy może sprzedawać ubezpieczenia

Operator telekomunikacyjny T-Mobile został wpisany przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych za to, że sprzedawał ubezpieczenia, nie posiadając na taką działalność zgody – tłumaczy Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący PRNews.pl. – Sprawa dotyczy ubezpieczenia „Bezpieczne urządzenie”, które chroni kupującego przed skutkami kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia telefonu i karty SIM. Podobne pakiety mają w swoich ofertach inne telekomy, ale różnica polega na tym, że tam ubezpieczenia dostarczane są przez zewnętrzne podmioty – towarzystwa ubezpieczeniowe posiadające zgodę nadzoru na sprzedaż takich usług (np. PZU). W tym kontekście warto przypomnieć, że T-Mobile świadczy też usługi bankowe, ale w tym przypadku dostawcą produktów jest Alior Bank – dodaje.