Takie mieszkania sprzedają się na pniu

Obecnie, chcąc w miarę szybko znaleźć kupca na mieszkanie trzeba się liczyć nieraz ze sporym upustem cenowym. Z drugiej strony właściciele niektórych lokali mieszkalnych nie mogą jednak narzekać na brak chętnych.

Poniżej przedstawiono zestawienie przeciętnych cech mieszkań z rynku wtórnego, które zostały sprzedane za pośrednictwem firmy Emmerson S.A. w III kwartale 2011 r. Właściciele lokali o zbliżonych parametrach nie powinni narzekać na małe zainteresowanie ze strony kupujących.

Charakterystyka transakcji kupna/sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego w poszczególnych miastach, III kwartał 2011r.


Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych firmy Emmerson S.A.

Średnia cena mieszkania najwyższa była w Warszawie, a najniższa we Wrocławiu. Podobnie było z przeciętną powierzchnią, tutaj również prym wiedzie stolica, a na drugim biegunie znajduje się Wrocław. Zarówno średnia liczba pokoi, jak i przeciętny metraż we wszystkich miastach jednoznacznie wskazują, że największym powodzeniem w dalszym ciągu cieszą się mieszkania 2- oraz małe 3- pokojowe.

Jeżeli chodzi o kondygnacje, to na przestrzeni minionych trzech miesięcy w stolicy oraz w Krakowie najpopularniejsze były lokale usytuowane na drugim piętrze. W Poznaniu prym wiodły jednostki mieszkalne na pierwszym piętrze. Z kolei we Wrocławiu przedmiotem transakcji najczęściej były mieszkania położone na piątej kondygnacji. Taka sytuacja nie koniecznie oznacza, że mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska lubią mieszkać na wyższych piętrach. Można przypuszczać, że jest to raczej podyktowane względami finansowymi, gdyż zlokalizowane na tym poziomie jednostki mieszkalne mogą być po prostu tańsze. W tym miejscu należy podkreślić, że na rynku wtórnym standardowo to lokale usytuowane na piętrach od 1 do 3 cieszą się największym zainteresowaniem kupujących i to one zazwyczaj osiągają najwyższe ceny. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań znajdujących się w wysokich, często kilkunastopiętrowych budynkach z tzw. wielkiej płyty wzniesionych w latach 70tych i 80tych XX wieku.

W okresie od lipca do września w Warszawie najłatwiej było znaleźć chętnych na mieszkania na terenie Ursynowa. Oprócz tej dzielnicy dużo transakcji miało miejsce na Mokotowie, Woli oraz co ciekawe w Śródmieściu. W grodzie Kraka najlepiej sprzedawały się mieszkania na Dębnikach oraz Prądniku Białym. We Wrocławiu na pierwszym miejscu najpopularniejszych rejonów miasta już od dłuższego czasu znajdują się Krzyki. Z kolei w Poznaniu najwięcej transakcji w ciągu ostatnich trzech miesięcy miało miejsce na terenie Nowego Miasta.

Źródło: Emmerson S.A.