W natłoku spraw związanych z przygotowaniem wyjazdu na wymarzony urlop nierzadko zapominamy zatroszczyć się o ochronę ubezpieczeniową podczas podróży. Przekonani jesteśmy, że zajęło się tym biuro podróży. Polisa zakupiona u touroperatora może jednak nie gwarantować pełnej ochrony.
Oferowane w cenie wycieczki ubezpieczenie turystyczne obejmuje zazwyczaj podstawowe ryzyka, a sumy odpowiedzialności ubezpieczyciela mogą nie odpowiadać kosztom, jakie przyszłoby ponieść w przypadku zagranicznego leczenia, zagubienia bagażu czy wyrządzenia szkody innym. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami polisy zakupionej razem z wycieczką i rozważyć konieczność dodatkowego ubezpieczenia się we własnym zakresie. O zapewnienie pomocy i ochrony ubezpieczeniowej na czas urlopu tym bardziej powinny zatroszczyć się osoby organizujące wyjazd na własną rękę. Jak tego dokonać gdy do wyjazdu pozostało niewiele czasu, a przy tym nie przepłacić?
Szybko – jak kupić ubezpieczenie turystyczne, gdy brakuje czasu
Zakupu ubezpieczenia turystycznego można dokonać udając się osobiście do agenta lub brokera. Wędrówka w poszukiwaniu najlepszej oferty może okazać się jednak czasochłonna. Tymczasem oferty polis turystycznych porównać można przez internet. Informacje zdobędziemy również dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela. Coraz więcej towarzystw daje możliwość zakupu polisy za pośrednictwem tych kanałów.
Do wyboru mamy strony internetowe konkretnych towarzystw, porównywarki ubezpieczeń czy całe markety lub sklepy ubezpieczeniowe. Największą zaletą tego typu rozwiązań jest ich dostępność – działają 24 godziny na dobę, a porównania ofert możemy dokonać nawet w nocy. Polisę szybko opłacimy dzięki płatnościom on-line, a potwierdzenie zawarcia umowy otrzymamy drogą mailową.
Zakupu ubezpieczenia podróżnego można dokonać również poprzez SMS. Przykład takiego rozwiązania ma w swojej ofercie Generali Ubezpieczenia. We współpracy z operatorem sieci komórkowej Orange, Generali daje możliwość zakupu ubezpieczenia podróżnego połączonego z ubezpieczeniem mieszkania przez wysłanie jedynie trzech SMS-ów. Klient jest proszony o spełnienie minimum formalności, a warunki polisy i jej numer otrzymuje w odpowiedzi zwrotnej. Koszt ubezpieczenia naliczany jest codziennie i dopisywany do rachunku telefonicznego.
Niezależnie od tego, na jaki sposób zakupu polisy się zdecydujemy, ważne, abyśmy dokładnie zapoznali się z zapisami szczegółowych warunków ubezpieczenia. Zwróćmy uwagę na zakres ryzyk, w przypadku których ubezpieczyciel przejmie ochronę, do jakich kwot będzie odpowiadał, jakie zastosuje wyłączenia, a także jak definiuje poszczególne pojęcia.
Tanio – jak nie przepłacić za polisę turystyczną
Ubezpieczenie dobrze dopasowane to takie, za które nie przepłacimy. Z jednej strony obejmuje ochroną wszystkie interesujące nas ryzyka, z drugiej – nie jest rozszerzone o ryzyka w naszym przypadku bezpodstawne. Szeroki zakres ochrony przekłada się na wyższą cenę. Na koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego wpływ ma również czas trwania ochrony, dlatego powinien dokładnie odpowiadać okresowi od naszego wyjazdu do powrotu z wycieczki
Ubezpieczenia turystyczne są często oferowane w pakiecie z produktami bankowymi, szczególnie kartami kredytowymi. Najczęściej są bezpłatnym dodatkiem do kart typu „gold”. Warto zorientować się, czy nieświadomie nie korzystamy już z takiej oferty lub czy nie możemy ubezpieczenia dokupić w banku. Warunkiem skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej w tym przypadku będzie jednak opłacenie kosztów wyjazdu za pomocą karty. Zakres ochrony nie będzie mógł być określony indywidualnie, gdyż tego typu ubezpieczenia są oferowane grupowo klientom banku.
Bezpiecznie – podróżujemy z polisą w kieszeni
Polisa turystyczna zapewni ochronę przed skutkami nieprzewidzianych, nagłych i niemiłych zdarzeń, które mogą popsuć nam urlop. Wydanie kilkudziesięciu złotych na ubezpieczenie turystyczne zabezpieczy nas przed wielokrotnie większymi kosztami, jakie mogą nas dotknąć chociażby w sytuacji konieczności skorzystania z zagranicznej służby zdrowia.
Aby polisa turystyczna dawała realną ochronę, a nie była niepotrzebnym wydatkiem, musi być jednak odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb. To kryterium powinno przyświecać zawsze, bez znaczenia w jaki sposób kupujemy ubezpieczenie i jakie sposoby na obniżenie kosztów polisy stosujemy.
Źródło: Bankier.pl