Tanieją mieszkania – najbardziej w Warszawie i Wrocławiu

Z danych zgromadzonych w bazie AMRON-SARFiN wynika, że średnie ceny mieszkań nadal spadają. Analizując warunki, na jakich zawierano transakcje w 2011 roku, Związek Banków Polskich zwraca uwagę na fakt, że najdroższymi rynkami pozostają stolica oraz Kraków i Gdańsk.

W porównaniu do IV kwartału 2010 roku, w ostatnich 3 miesiącach ubiegłego roku najbardziej potaniały mieszkania w Warszawie i Wrocławiu. Średnia cena metra kwadratowego obniżyła się w stolicy o 461 złotych, a w największym mieście Dolnego Śląska o 425 złotych. Jedynymi miastami, w których odnotowano wzrost cen były Białystok (o 67 zł za metr kwadratowy) i Gdańsk (143 zł).


Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego w wybranych miastach w latach 2006-2011

Źródło: AMRON.

Więcej zezwoleń, mniej oddanych mieszkań

W ubiegłym roku wydano o 5% więcej pozwoleń na budowę niż w roku 2010. Wśród budujących dominowali inwestorzy indywidualni (ponad 52%). Nieznacznie wzrosła także liczba rozpoczętych budów (o 2,6%). Wyraźnie spadła liczba budów rozpoczętych przez spółdzielnie mieszkaniowe – było ich aż o połowę mniej niż jeszcze rok wcześniej.

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku mieszkań oddanych do użytkowania. W roku 2011 przybyło ich 131 tysięcy, a zatem o 3% mniej niż w poprzednich 12 miesiącach. Udział inwestycji deweloperskich w tej liczbie obniżył się o 7,2%. Dominują inwestycje indywidualne, z których ponad 73 tysiące zakończono w ostatnim roku.

Nie będzie gwałtownej wyprzedaży

Komentując dane zawarte w raporcie AMRON-SARFiN, prof. Jacek Łaszek z warszawskiej SGH sugeruje, że okres dopasowywania cen w dół po boomie z lat 2007-2008 dobiega końca. Jego zdaniem pozostaje jeszcze miejsce na dalszą obniżkę cen, lecz trudno spodziewać się gwałtownego załamania.

Na liczbę rozpoczętych budów w pierwszych miesiącach 2012 roku mogą pozytywnie wpłynąć działania mniejszych deweloperów. Będą oni starali się rozpocząć inwestycje przed wejściem w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i ominąć w ten sposób nowe wymogi (dotyczące użycia rachunku powierniczego). Tendencja ta jednak będzie miała krótkookresowy charakter i może dodatkowo stanowić czynnik działający w kierunku obniżki cen.

 

Źródło: Bankier.pl