Tesco kończy współpracę z Alior Bankiem w ramach Tesco Finanse. Kto zajmie miejsce Aliora?

Sieć Tesco powiadomiła swoich klientów o tym, że z dniem 31 października kończy współpracę z Alior Bankiem w ramach Tesco Finanse. Od listopada w punktach Tesco Finanse nie będzie już można zawrzeć nowej umowy o produkty Alior Banku oraz złożyć dyspozycji dotyczącej umów zawartych wcześniej.

Alior Bank

W komunikacie skierowanym do klientów możemy przeczytać, że zkończenie współpracy nie będzie miało wpływu na umowy z bankiem zawarte przez klientów przed 1 listopada. Obsługę tych umów przejmą jednak oddziały banku. Promocje „W Tesco kupujesz, taniej tankujesz” oraz „Dodatkowe punkty CLUBCARD za płatność kartą zakupową MasterCard CLUBCARD”, trwać będą do 31 grudnia 2017 r. Od przyszłego roku posiadacze kart kredytowych Mastercard Clubcard będą mogli korzystać z programu Clubcard na zasadach określonych w regulaminie programu, który zostanie udostępniony w sklepach Tesco.

Alior w ramach Tesco Finanse oferował kredyty gotówkowe i karty kredytowe. Produkty te przejął po Meritum Banku, który obslugiwał Tesco przed fuzją. Bank przymierzał się też do wprowadzenia RORów o nazwie Bliskie Konto Osobiste. Ich wdrożenie jednak od początku stało pod znakiem zapytania, a termin był kilka razy przesuwany. Rzecznik Aliora Julian Krzyżanowski mówił mi wiosną, że data wprowadzenia ich do oferty nie jest znana, a konta zostały wpisanee do cennika „na zapas”.

Kto zajmie miejsce Aliora w Tesco? Co ciekawe, sieć nie informuje o tym na swojej stronie internetowej. Do chwili publikacji tego tekstu nie dostałem też odpowiedzi z biura prasowego. O komentarz poprosiłem rzecznika Santander Consumer Banku – Pawła Florkiewicza. Santander to jeden z kluczowych graczy na rynku consumer finance, który mocno rozpycha się na rynku (całkiem niedawno wykurzył z Castoramy Credit Agricole). – Jako lider rynku sprzedaży ratalnej w Polsce mamy apetyt na największych graczy w różnych segmentach rynku i sukcesywnie zdobywamy ich zaufanie, ale tej kwestii nie możemy skomentować – odpowiedział.

W BGŻ BNP Paribas dowiedziałem się natomiast, że bank nie ma w planach takiej współpracy. BGŻ BNP wzmocnił swoją pozycję w segmencie consumer finance wchłaniając w ubiegłym roku w swoje struktury specjalizujący się w kredytach ratalnych i kartach kredytowych Sygma Bank. O komentarz poprosiłem też Credit Agricole. – O wszystkich nowych umowach partnerskich zawsze informujemy po ich podpisaniu – powiedział mi Przemysław Przybylski, rzecznik banku.

W Wielkiej Brytanii Tesco ma swój własny bank – Tesco Bank. Instytucja powstała w 2009 roku, po tym jak Tesco odkupiło od Royal Bank of Scotland udziały w spółce Tesco Personal Finance. Brytyjski Tesco Bank oferuje pełną paletę produktów, włącznie z hipotekami. Klienci zbierają punkty Clubcard za dokonywanie płatności kartami, oszczędzanie czy terminową spłatę kredytów. Później punkty te wymieniane są na bony zniżkowe do marketów Tesco.

Poniżej odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z biura prasowego Tesco Polska

Tesco Finanse chce oferować produkty i usługi finansowe klientom Tesco we wszystkich placówkach sieci i online. Obecnie prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami projektu. Już teraz poza usługami finansowymi w bogatej ofercie Tesco Finanse klienci znajdą innowacyjne rozwiązania ubezpieczeniowe jak ubezpieczenie od ukąszeń kleszczy i nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie zwierząt domowych, polisy OC i AC, płatności za rachunki czy usługi transferów pieniężnych.