TFI Fortis Private Investments po II kwartale 2010 r.

Na początku kwartału fala wzrostowa zapoczątkowana pod koniec lutego była kontynuowana. W połowie kwietnia WIG20 ustanowił nowy szczyt na poziomie 2604 pkt. Od tego momentu rozpoczęła się druga w tym roku korekta i trwała ona aż do końca czerwca.

Od szczytu z połowy kwietnia indeks WIG20 stracił 12,8%. W ujęciu całego kwartału spadek indeksu wyniósł 9,0%. MWIG40 spadł o 4,9%. Jest to drugi z rzędu kwartał, gdzie indeks średnich spółek notuje wynik znacznie lepszy od WIG20. Zachowanie giełd zagranicznych było niemal identyczne. W połowie kwietnia, po ustanowieniu nowego szczytu, indeksy rozpoczynały długą i głęboką korektę. W USA w ciągu kwartału SP500 stracił 11,9%, NASDAQ 12,0%, a DJIA 10,0%. W Europie FTSE i CAC40 spadły po 13,4%. Węgierski BUX obniżył się o 13,2%, a rosyjski RTS o 14,8%.

Pozytywnie na tym tle wybija się niemiecki DAX ze stratą „tylko” 3,1%. Spadki portfeli dywidendowych (-6,01%), 6×3 (-6,51%) i zmiennego zaangażowania (-5,93%), choć duże, są wyraźnie mniejsze od spadku WIG20 (-9,00%), który jest benchmarkiem dla tych strategii. Strata portfela MISS w wysokości 6,63% była większa od benchmarku (MWIG40), który spadł o 4,91%. Należy tu podkreślić, że portfele MISS miały znakomity wynik, znacznie przekraczający benchmark w poprzednim kwartale.

Ostatnia korekta była mocna i trwała 2,5 miesiąca. Na początku lipca rynek zaczął odrabiać straty. Wydaje się, że spadki nawet jeśli powrócą, nie powinny sprowadzić indeksów giełdowych poniżej czerwcowego minimum. W II kwartale na rynku papierów dłużnych panowała dość duża nerwowość. W kwietniu na rentowności obligacji miały wpływ zawirowania na rynkach europejskich, zwłaszcza greckim. Po uchwaleniu pakietu pomocowego dla tego kraju, sytuacja uległa uspokojeniu. Wydarzenia te miały jednak tylko ograniczony wpływ na polskie obligacje.

W czerwcu tragicznie zmarłego Sławomira Skrzypka zastąpił na stanowisku Prezesa NBP prof. Marek Belka. Został on dobrze przyjęty przez rynki finansowe. Nie było widać wpływu tej zmiany ani na walutę, ani na dług. Rentowności polskich obligacji w II kwartale wzrosły. Dla OK0711 rentowność na koniec czerwca wynosi 4,4% (kwartał wcześniej 4,2%). Dla dłuższych papierów, takich jak DS1015 rentowność wzrosła z 5,1% do 5,5%. Wynik portfeli dłużnych +0,48% był lepszy od benchmarku, który wzrósł o 0,09%. Realizowane duże transakcje prywatyzacyjne zmniejszają potrzeby pożyczkowe Polski. Dane o realizacji tegorocznego budżetu także są dobre. Czynniki te powinny pozytywnie wpływać na wycenę polskich obligacji w najbliższym czasie.

Źródło: TFI Fortis Private Investments S.A.