TFI mogą dowolnie zmieniać politykę swoich funduszy

„Zmiana polityki jest też szybkim sposobem na stworzenie nowego produktu bez konieczności oczekiwania na zgodę KNF (jest potrzebna w przypadku uruchamiania nowego funduszu). Towarzystwa czerpią więc z takiej operacji same zyski. Natomiast klienci mogą czuć się wyprowadzeni w pole. Jeśli przeoczą informację o zmianie i nie umorzą jednostek danego funduszu, mogą stać się posiadaczami produktu o wyższym ryzyku. Przykładem jest ubiegłoroczne przekształcenie funduszu obligacji zagranicznych Millennium Subfundusz Konserwatywny na akcyjny Millennium Subfundusz BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) czy zamiana funduszu obligacji UniMax Dłużne na akcyjny UniMax Zagranica. Produktem bardziej ryzykownym stał się również AIG Zrównoważony Światowy, który teraz nazywa się Amplico Surowcowy.”, pisze dziennik.

Jednak z reguły TFI starają się, aby nowa polityka inwestycyjna była podobna do poprzedniej. – Zmiany prowadzą raczej do poszerzenia polityki inwestycyjnej niż jej radykalnej modyfikacji – mówi Piotr Bieńkuński, członek zarządu Skarbiec TFI.”, czytamy.

„Towarzystwa zwykle informują klientów o takich zmianach listownie lub w formie e-maila. Choć zgodnie z prawem nie mają takiego obowiązku. Wystarczy, jeśli zamieszczą informację na swojej stronie internetowej […] Zdaniem przedstawicieli towarzystw klient ma czas na to, aby umorzyć jednostki, gdy nie spodoba mu się nowa polityka inwestycyjna. Bowiem od ogłoszenia zmian do wprowadzenia ich w życie zgodnie z ustawą muszą minąć trzy miesiące.”, czytamy dalej.

Jednostki funduszy inwestycyjnych cały czas wracają do łask inwestorów. Jak podała firma Analizy Online, październik przyniósł kolejny wzrost wartości środków zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych. Tym razem aktywa funduszy zarządzanych przez krajowe TFI wyniosły 88,7 mld PLN, co oznacza wzrost w stosunku do danych z końca września (+0,5%, +460 mln PLN). Od czasu upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers, który doprowadził do przyspieszenia spadków cen kluczowych aktywów na wszystkich rynkach  świata, zarządzane przez fundusze środki wzrosły już o 1/4.

Więcej w artykule „Fundusze inwestycyjne zrobią cię w balona” autorstwa Kingi Żelazek.

WB