TOPR gospodarzem kongresu IKAR-CISA

– Tematem tegorocznego spotkania jest „Bezpieczeństwo ratowników górskich w ich działaniach”. W czasie ostatniego kongresu ustaliliśmy, że zbyt wielu ratowników traci życie w czasie działań ratowniczych – mówi Toni Grab, prezes zarządu IKAR. – W Zakopanem omówimy okoliczności oraz ewentualne pomyłki, które były przyczyną śmierci naszych kolegów. Ustalimy przesłanki wspólne dla tych wypadków po to, żeby uniknąć ich w przyszłości. W związku z tą kwestią przypominamy, że o wszelkich błędach, jakie zostały popełnione należy informować pozostałych członków IKAR tak, aby możliwe było ich analizowanie i eliminacja w przyszłych działaniach.

W Tatrach IKAR będzie obradował po raz pierwszy. Jest to wyraz uznania dla poziomu wyszkolenia i profesjonalizmu ratowników TOPR.

– Czujemy się zaszczyceni, że możemy być gospodarzami kongresu i gościć naszych kolegów z różnych gór świata – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. – W kontekście tematu tegorocznego spotkania IKAR dla TOPR najistotniejszą kwestią pozostaje nadal dostęp do nowoczesnego śmigłowca, nadającego się do ratownictwa górskiego. Przy tak dużym natężeniu ruchu turystycznego w Tatrach brak właściwego systemu funkcjonowania śmigłowca stawia pod znakiem zapytania możliwość szybkiej pomocy poszkodowanym. Pamiętajmy, że użycie śmigłowca w korzystnych warunkach może skrócić czas akcji ratunkowej z kilkunastu godzin do kilkudziesięciu minut. W wielu wypadkach ten czas może decydować o życiu poszkodowanego turysty, narciarza lub taternika.

Właściwy system funkcjonowania śmigłowca to także bezpieczeństwo ratowników.

Udział w tegorocznym kongresie IKAR zadeklarowało już ponad 150 uczestników z kilkudziesięciu organizacji ratownictwa górskiego na świecie. Oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek 14 października, następnie będą odbywały się posiedzenia komisji tematycznych: medycznej, lawinowej, ratownictwa lotniczego, ratownictwa

naziemnego. W piątek odbędzie się prezentacja technik ratowniczych w terenie górskim.

Sobota będzie ostatnim dniem kongresu. W tym dniu gościem IKAR będzie prezydent Aleksander Kwaśniewski, który przyjął osobiste zaproszenie Toniego Graba oraz Jana Krzysztofa.

International Commission for Alpin Rescue czyli Międzynarodowa Komisja Ratownictwa Alpejskiego IKAR tworzy światową platformę wymiany wiedzy na temat ratownictwa górskiego.

Platforma obejmuje doświadczenia ratowników z organizacji członkowskich ich badania i rozwój techniczny a także problemy związane z akcjami ratowniczymi.

Wymiana poglądów pomiędzy najlepszymi na świecie ratownikami pozwala na unikanie i powtarzanie błędów oraz wykorzystywanie przez wszystkich uczestników najnowszych osiągnięć w dziedzinie ratownictwa.

Głównymi celami organizacji IKAR są:

– międzynarodowa współpraca w ramach ratownictwa górskiego

– zapewnienie najefektywniejszych metod ratowania zranionych alpinistów, turystów i narciarzy

– zapewnienie pomocy w uzyskiwaniu informacji oraz profilaktyka i zapobieganie wypadkom

IKAR skupia ratowników górskich, a także osoby trudniące się ratownictwem powietrznym, lekarzy specjalizujących się w medycynie górskiej. IKAR współpracuje także z producentami sprzętu niezbędnego w ratownictwie górskim. Tworzy i nadzoruje standardy jakości oraz uczestniczy w poprawie jakości działań i sprzętu związanego z ratownictwem górskim.

Pierwsze spotkanie ratowników górskich zostało zorganizowane przez Austriacki Klub Alpejski w „Wilden Kaiser“ w 1948 roku, kiedy to narodził się IKAR. Uczestnikami byli tak jak dzisiaj ratownicy górscy, początkowo specjaliści z Austrii, Francji, Południowego Tyrolu, Niemiec i Szwajcarii.

Dzisiaj członkami IKAR jest 30 narodowych organizacji ratownictwa górskiego z Europy i Ameryki Północnej. Specjaliści z Ameryki Południowej, Południowej Afryki i Nepalu korzystają z zasobów IKAR jako Członkowie Korespondenci.

Spotkanie w Tyrolu zapoczątkowało działalność IKAR’a i jest traktowane jako narodziny organizacji, chociaż w gruncie rzeczy oficjalne powołanie organizacji IKAR nastąpiło kilka lat później. 29 i 30 października 1955 roku w Bozen (I) został wybrany pierwszy prezes – Dr Rudi Campell z Pontresiny (CH).

Dr Campell doprowadził do uformowania konstytucji IKAR’a.

IKAR jest zarządzany przez komisję złożoną z 8 osób. W celu osiągnięcia technicznych założeń oraz zagwarantowania przepływu informacji w ciągu roku działa niezależnie pięć podkomisji.

Należą do nich:

– Komisja ds. Ratownictwa Naziemnego

– Komisja ds. Ratownictwa Lawinowego

– Komisja Ratownictwa Lotniczego

– Komisja ds. Medycznego Pogotowia Górskiego

Rezultatami prac powyższych podkomisji są raporty przedstawiane na corocznych kongresach.

Można powiedzieć bez wyolbrzymiania sprawy, że ratownicy górscy, ze wszystkich organizacji członkowskich, bezinteresownie przekazują swoje doświadczenie, narzędzia i wsparcie podczas treningów IKAR’owi w interesie alpinistów z całego świata.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe TOPR to najstarsza i jedyna organizacja ratownicza działająca w Polsce w górach o charakterze alpejskim. TOPR powstał w 1909 roku – jako czwarta organizacja ratownictwa górskiego na świecie, a jego pierwszym Naczelnikiem był generał Mariusz Zaruski. Początkowo TOPR liczył kilkunastu ratowników ochotników wywodzących się z grona przewodników tatrzańskich, taterników i narciarzy. Obecnie nad bezpieczeństwem w Tatrach czuwa ponad 260 ratowników, w tym 24 pełni funkcję ratownika zawodowego, pozostali zaś wykonują swe czynności społecznie. W ciągu roku udzielają pomocy ponad 1200 alpinistom, turystom i narciarzom, przeprowadzając średnio ok. 150 dużych, wieloosobowych wyprawach ratunkowych, oraz ponad 1000 innych działań ratowniczych w górach, jaskiniach i w ośrodkach narciarskich, udzielają informacji oraz służą radą i pomocą wszystkim przebywającym w górach.

Więcej informacji: www.topr.pl