Totalna klapa zagranicznej ekspansji PKO BP

„PKO BP jest idealnym wręcz przykładem banku, który nie wykorzystał szansy na stworzenie liczącej się instytucji w Europie Środkowo-Wschodniej. Poza Polską nasz największy bank jest obecny tylko na Ukrainie. Natomiast węgierski OTP, kiedyś często porównywany z PKO BP, ma swoje spółki w Rosji, Rumunii, na Słowacji, w Chorwacji, Bułgarii, Czarnogórze, Serbii i na Ukrainie” – czytamy.

„Zarząd banku zaczął mówić o zagranicznej ekspansji tuż po zakończeniu prywatyzacji. W centrum zainteresowania strategów z PKO BP były wtedy Rumunia i Bułgaria. Bank chciał w 2005 roku wziąć udział w przetargu na największy w Rumunii Banca Comerciala Romana (…). W każdym razie PKO BP nie złożył żadnej oferty, bo rumuńskie prawo zakazuje państwowym instytucjom udziału w prywatyzacjach. 51,5 proc. akcji naszego banku należy do Skarbu Państwa.” – informuje dziennik.

„Po rumuńskiej porażce przyszedł czas na Serbię i Chorwację. PKO BP stanął do przetargu na dwa serbskie banki – Panonska i Vojvodjanska Banka oraz chorwacki – Splitska Banka. W Chorwacji przegraliśmy z francuskim Societe Generale, z serbskich przetargów się wycofaliśmy. Nieoficjalnie wiadomo, że przeciwny zagranicznym inwestycjom był wtedy minister skarbu.” – czytamy dalej.

PKO BP posiada już bank na Ukrainie. Zarząd chce, by Kredo Bank w ciągu najbliższych trzech lat stał się liderem rynku w zachodniej Ukrainie.Obecnie Kredo Bank plasuje się na 26. miejscu wśród ukraińskich banków pod względem wielkości aktywów.