Towarzystwa ubezpieczeniowe mniej ufne wobec banków

Liczba lokat, założonych przez ubezpieczycieli w bankach osiągnęła w połowie tego roku znacznie niższy poziom niż na koniec roku 2008. Ubezpieczyciele, zamiast takiej formy inwestycji, chętniej wybierali obligacje skarbowe i korporacyjne, podaje „Parkiet”.

„– Zmienne zainteresowanie towarzystw tą kategorią inwestycji było związane po części ze sprzedażą przez zakłady życiowe tzw. polisolokat, a po części z rosnącym oprocentowaniem – wyjaśnia Adam Fornalik, dyrektor w dziale rynków finansowych Ernst&Young.”

„Co się stało, że lokaty bankowe w I półroczu cieszyły się mniejszym powodzeniem? – Gwałtownie spadło zaufanie między instytucjami finansowymi. Ubezpieczyciele zauważyli, także dzięki uwagom KNF, że mają zbyt dużą koncentrację ryzyka” – tłumaczy na łamach dziennika Fornalik.

Rzeczywiście, jakiś czas temu towarzystwa ubezpieczeniowe odebrały od nadzorującej sektor ubezpieczeniowy Komisji sygnały, że zbyt lekkomyślnie wiążą swoje środki z jedną tylko instytucją finansową. Sprzedaż produktów ubezpieczeniowo-bankowych rodziła zdaniem KNF zbyt duże ryzyko.

Więcej na ten temat w dzisiejszym „Parkiecie”, w artykule autorstwa PRO, zatytułowanym „Banki zarabiają mniej na towarzystwach”.