Towarzystwa wykupują drobnych akcjonariuszy

2004 rok, jak wynika z danych Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, obfitował w transakcje pomiędzy udziałowcami firm ubezpieczeniowych. Nie chodzi tu o spektakularne zmiany właścicielskie, jak w przypadku przejęcia Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Royal PBK przez grupę polskich inwestorów finansowych. Raczej o mniej medialne wykupywanie drobnych akcjonariuszy przez inwestorów branżowych w kilku towarzystwach.

Według „Parkietu” dobrym przykładem może być Towarzystwo Ubezpieczeń w Rolnictwie i Gospodarce Żywnościowej Agropolisa. Pod koniec grudnia 2003 r. pakiet większościowy (98,68%) w tej firmie od belgijskiej grupy KBC i Kredyt Banku przejęło giełdowe TUiR Warta (KBC jest jego większościowym akcjonariuszem). Minęło kilka miesięcy i giełdowa spółka poinformowała o „drugim etapie procesu integracji sieci sprzedaży i administracji Agropolisy z jej strukturami”. Przewidywaliśmy wówczas, że jest to preludium do zamknięcia przejętego towarzystwa. Minęło kilka tygodni i Warta zwołała walne zgromadzenie Agropolisy. W porządku obrad znalazły się punkty mówiące o przymusowym wykupie mniejszościowych akcjonariuszy oraz o przeniesieniu portfela ubezpieczeniowego na rzecz Warty. Zarząd Agropolisy (zdominowany przez ludzi z rekomendacji Warty) miał również wystąpić o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Giełdowej spółce, jak wynika z danych KNUiFE, udało się w ub.r. skupić wszystkie mniejszościowe udziały w Agropolisie, tylko że nie jest ona towarzystwem ubezpieczeniowym, a tylko spółką serwisową.

Do wykupu drobnych akcjonariuszy doszło także w majątkowym Tryg Polska Towarzystwie Ubezpieczeń z Radomia.

Z danych KNUiFE wynika, że miniroszady właścicielskie miały także miejsce w Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Włoska firma Toro Targa Assicurazioni skupiła w ub.r. 0,06% udziałów (w skład grupy wchodzi jeszcze majątkowe Benefia TU, gdzie Toro ma już 100% akcji). O grupie Benefia (wcześniej Fiat Ubezpieczenia) od dość dawna mówi się, że jest na sprzedaż (interesowała się nią np. grupa Generali, a spółką życiową także FinLife). Wszystko wskazuje, że wreszcie zdecydował się na nią jakiś kupiec. Rynek spekuluje, że może to być Compensa – podaje „Parkiet”.