Transakcje funduszy – marzec 2008

Spadek ten nie musiałby niepokoić, gdyby nie fakt, że mniejsza aktywność funduszy to efekt zmniejszonego popytu na akcje z ich strony. Ilość informacji donoszących o spadku zaangażowania praktycznie nie zmieniła się i wyniosła 13 (w lutym 14). Istotnie za to spadła ilość komunikatów mówiących o wzroście zaangażowania. Względem lutego spadła ona z 27 do 17 komunikatów. Tym samym udział informacji o redukcji zaangażowania w ogólnej ilości informacji był jednym z najwyższych w historii i wyniósł 43%. Od zakończenia hossy w lipcu 2007 roku, udział ten nigdy nie wzrósł powyżej 40%.

Dane te są potwierdzeniem zjawiska, że fundusze coraz bardziej redukują zaangażowanie na GPW. Wcześniejsze redukcje dotyczyły głównie bardziej płynnych i większych spółek. Obecnie redukcje te dotykają coraz częściej spółek mniejszych, w których zaangażowanie funduszu bardzo często przekracza progi 5, 10 i więcej procent.

Do informacji wartych skomentowania należą zmiany w akcjonariacie Vistuli. W marcu aż 3 TFI postanowiło zmniejszyć zaangażowanie w tej spółce poniżej 5% głosów na WZA. Wśród funduszy, posiadających pakiety ponad 5% głosów na WZA zostały jeszcze 4 podmioty (3 OFE i 1 TFI). Dodajmy, że Vistula należy do spółek, w których zaangażowanie funduszy jest jednym z najwyższych na rynku. Na podstawie sprawozdań OFE, TFI, UFK i zagranicznych funduszy inwestycyjnych podliczyliśmy, że zaangażowanie to jeszcze niedawno sięgało 86% kapitału akcyjnego.

Warto również zwrócić uwagę na informacje mające związek z BZ WBK AIB AM S.A. W marcu podmiot ten zwiększył zaangażowanie w 3 podmiotach, a zmniejszył w jednym. Co ciekawe, udział wzrósł w spółkach, w których dotychczasowe zaangażowanie BZ WBK AIB AM S.A, liczone udziałem w kapitale akcyjnym jest jednym z najwyższych (Comarch – powyżej 27%, Bankier – powyżej 20%, Rafako – powyżej 20%). Redukcja dotyczyła zaś BRE, gdzie udział BZ WBK AIB AM spadł poniżej 5%.

PLIK PDF