Trendy w budownictwie jednorodzinnym pokazują gusta Polaków

Tak jak w każdej dziedzinie życia, także w budownictwie obserwuje się różne trendy. Najnowsze informacje, zebrane wśród Inwestorów budujących domy jednorodzinne pozwalają wyodrębnić kilka najważniejszych tendencji w tym obszarze.

Obecnie buduje się domy niewielkie, o prostej bryle, funkcjonalnie rozplanowane, tanie w eksploatacji, najlepiej energooszczędne. Dziś ważne jest, by dom zbudować szybko i w miarę tanio, a potem mieszkać wygodnie i oszczędnie. Minęła więc moda na wielkie, wielopokoleniowe budynki o dworkowej architekturze. Dużą popularnością cieszą się domy bez podpiwniczenia, z użytkowym poddaszem i garażem. Dobrze, gdy architekci przewidzieli spiżarnię obok kuchni lub pomieszczenie gospodarcze, dwie łazienki oraz pokój będący w zależności od potrzeb gabinetem lub pokojem gościnnym.

Coraz częściej przewiduje się także garderobę. Liczba sypialni powinna być adekwatna do liczby domowników. Niezwykle istotną sprawą jest także zaplanowanie odpowiedniej kotłowni, gdyż nadal najpopularniejszym i najtańszym sposobem ogrzewania jest piec na paliwo stale. Kotłownia przewidziana w tym celu powinna posiadać minimalną kubaturę 11 m3 oraz najlepiej, gdy ma osobne wejście z garażu lub z zewnątrz, bo mimo, że obecne piece są nowoczesne, to jednak taka kotłownia jest pomieszczeniem „brudnym”.

Gdy istnieje możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej, montuje się piece dwufunkcyjne. Atutem domu jest kominek z systemem rozprowadzenia ciepła, czasem z płaszczem wodnym. Coraz częściej inwestorzy pytają także o wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz o możliwość zastosowania baterii słonecznych. Takie instalacje zwiększają nieco koszty inwestycji, ale przekładają się na znaczną oszczędność podczas późniejszej eksploatacji oraz bardzo podnoszą komfort mieszkania.

Nowocześnie i zgodnie z naturą

Ponadto rośnie świadomość ekologiczna wśród Polaków, którzy chcą mieszkać w domu przyjaznym nie tylko dla siebie ale i środowiska. Wśród materiałów użytych do budowy domu jednorodzinnego królują pustaki i cegły ceramiczne, ale coraz popularniejszy jest beton komórkowy, cegła silikatowa czy budowanie domów w technologii szkieletowej bądź z elementów prefabrykowanych.

Najczęstszym warunkiem determinującym wybór projektu naszego przyszłego domu jest po prostu zasobność portfela. Przy rozsądnym podejściu do sprawy da się jednak znaleźć kompromis pomiędzy tym, o czym marzymy, a tym, na co nas stać. Mając w planach tak duże przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, warto je zaplanować tak, by mieszkać wygodnie, ładnie, modnie i ekologicznie.

Domy piętrowe wracają do łask

Spośród wielu kierunków, jakimi obecnie kieruje się rynek budownictwa jednorodzinnego, oprócz tych najbardziej podstawowych jak prostota, funkcjonalność, praktyczność rozwiązań, walory estetyczne i oczywiście zdolność finansowa inwestora, można zaobserwować kilka coraz popularniejszych trendów. Jeden z nich to powrót do łask domu piętrowego. Mimo, że najpopularniejsze są wciąż domy parterowe lub z użytkowym poddaszem, coraz więcej inwestorów docenia zalety budynku piętrowego. Zwłaszcza, że obecnie projekty takich domów nijak mają się do tych, które pamiętamy z poprzedniej epoki. Nie straszą już swoją szarością, bezbarwnością i brzydotą. Za to przyciągają uwagę nowoczesną bryłą, nietuzinkowym wyglądem, funkcjonalnym rozplanowaniem.

Budujemy w stylu eko

Do Polski dotarła moda ze Skandynawii na stosowanie naturalnych materiałów. Połączenie szkła, drewna, klinkieru, stali i kamienia daje piękny efekt. Elewacja w kolorach beżu, bieli, szarości jest wyjątkowo elegancka i powściągliwa, świadczy o dobrym guście Inwestora, który ma świadomość, że czasem mniej znaczy lepiej. Dom zaplanowany w nowoczesnym stylu powinien wykorzystywać także maksimum naturalnej energii. Oczywiste więc będzie zastosowanie tu wielu przeszkleń, które nie tylko dają przepiękny efekt wizualny, ale pozwalają światłu bez problemu wpadać do budynku. Dodatkowo więc duże przeszklenia od strony południowej domu mają za zadanie skumulować energię słoneczną potrzebną do ogrzania domu, co wpływa na oszczędność energii. Po za tym przez duże okna tarasowe domownicy mogą cieszyć się widokiem za oknem, który jest niemal na wyciągnięcie ręki.

Mając na myśli nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym nie sposób też pominąć tak ważnego zagadnienia jak właśnie energooszczędność. Dziś budowa domu przyjaznego środowisku to ukłon w stronę ekologii, ale także świadomość tego, że budynek taki będzie tańszy w eksploatacji i pozwoli zaoszczędzić całkiem spore sumy w domowym budżecie. Ponadto moda na energooszczędność staje się powoli koniecznością, gdyż dom zbudowany w technologii ciepłej (energooszczędnej) z pewnością znajdzie wielu nabywców w przypadku jego ewentualnej sprzedaży.

Źródło: M&L Lipińscy – Projekty Domów