Wyróżnienia w postaci wiecznych piór ufundowała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych oraz redakcja tygodnika „Polityka”.
Polsko-austriacką nagrodę dziennikarską ustanowili z polskiej inicjatywy w lipcu 2001 Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Austrii: Prof. Władysław Bartoszewski i Dr Benita Ferrero-Waldner. Inicjatorom nagrody przyświecała idea, by wyróżnienie służyło inspirowaniu środowisk dziennikarskich do większego zainteresowania Polską i Austrią, a zarazem promowania stosunków bilateralnych, zwłaszcza w kontekście przyszłego rozszerzenia UE. Ustanowienie polsko-austriackiej nagrody dziennikarskiej miało na celu zachęcenie środowisk dziennikarskich do inicjatyw wspierających szersze poznawanie się polskiego i austriackiego społeczeństwa oraz wzajemne kształtowanie lepszego i przyjaznego obrazu każdego z tych krajów.
Zgodnie z przyjętym w roku 2001 statutem, polsko-austriacką nagrodę dziennikarską przyznaje się raz do roku na przemian polskiemu lub austriackiemu dziennikarzowi za publikacje przyczyniające się do lepszego wzajemnego zrozumienia życia politycznego, ekonomicznego i kulturalnego w Polsce oraz w Austrii. Pierwszym laureatem nagrody został w 2001 roku Burkhard Bischof, dziennikarz austriackiej gazety „Die Presse”. W 2002 roku nagrodę otrzymała Barbara Radzikowska-Kryśczak, wiedeńska korespondentka Polskiego Radia.