AMRON to największa w Polsce, ogólnokrajowa baza ustandaryzowanych danych o bieżących transakcjach nieruchomościami. Zawiera aż 450 tys. rekordów, a tempo przyrostu danych wynosi ok. 250-300 rekordów dziennie. System umożliwia prowadzenie szeroko zakrojonych analiz rynku nieruchomości w oparciu o zgromadzone dane oraz budowę zaawansowanych modeli zarządzania ryzykiem portfela kredytów hipotecznych.
– System AMRON istotnie wpływa na poprawę przejrzystości rynku nieruchomości w Polsce, zwiększając tym samym bezpieczeństwo jego uczestników. Szybka weryfikacja wartości nieruchomości zdecydowanie usprawnia zarządzanie ryzykiem w polskich instytucjach finansowych i skraca czas oczekiwania banku na decyzję ubezpieczeniową. Stanowi to element sprzyjający rozwojowi i zacieśnieniu współpracy bankowo-ubezpieczeniowej – mówi Jacek Podoba, prezes Zarządu TU EUROPA SA. – Współpracujemy z 11 spośród 15 największych banków komercyjnych w Polsce. Niemal wszystkie instytucje z tej grupy korzystają z nowoczesnej bazy AMRON – dodaje Jacek Podoba
Jacek Furga, wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Związku Banków Polskich, odpowiedzialny za rozwój systemu AMRON dodaje, że przystąpienie EUROPY do AMRON sprzyja kreowaniu na rynku obrotu nieruchomościami jednolitej, międzysektorowej wiarygodnej bazy danych o cenach i wartościach nieruchomości. Zdaniem twórców AMRON, w Polsce rośnie zapotrzebowanie na wiarygodną informację o wartości nieruchomości oraz analizę zjawisk zachodzących w poszczególnych segmentach tego rynku.
– Zaniepokojenie możliwymi konsekwencjami amerykańskiego kryzysu hipotecznego dla Polski sprzyja pojawianiu się na rynku szeregu nowych podmiotów oferujących analizy i raporty oparte często na ograniczonej bazie danych. Baza danych AMRON to baza danych wiarygodnych pochodzących w 80% z aktów notarialnych transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, wprowadzanych i weryfikowanych przez banki – podkreśla Jacek Furga.
AMRON tworzy podstawy dla prowadzenia pogłębionych analiz kredytowych dotyczących finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych na danym rynku oraz wpływa na ograniczenie ryzyka związanego z niedostatecznym zabezpieczeniem wierzytelności. W przyszłości, po uzyskaniu akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego, AMRON może stać się ważnym instrumentem wywiązywania się instytucji bankowych i być może również ubezpieczeniowych z coraz bardziej rygorystycznych regulacji ostrożnościowych i nadzorczych sektora finansowego.