Alior Bank wciąż bardzo aktywnie angażuje się w działania pomocowe skierowane do ofiar wojny w Ukrainie. Dotychczas, przygotowano szereg produktów i udogodnień w ofertach kierowanych do przebywających w Polsce uchodźców oraz zorganizowano pomoc rzeczową i lokalową. Teraz bank zdecydował się na wsparcie działań Jakuba Cienika, jednego z pracowników, który od pierwszych dni wojny koordynuje pomoc dla obywateli Ukrainy.
Już w dniu wybuchu wojny w Ukrainie, ze spontanicznej potrzeby pomocy, powołana została grupa Letjahe. Powstała z inicjatywy Jakuba Cienika, pracownika Alior Banku, przy udziale krakowskich organizacji pozarządowych. W jej ramach, już 26 lutego uruchomiono transporty osób z przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska, głównie do Krakowa i okolic. Poza transportem, grupa zadbała o tymczasowy lub stały nocleg oraz o podstawowe potrzeby.
– Od początku wojny w Ukrainie, już 13 razy przekraczałem granicę. W marcu i kwietniu skupiliśmy się na transporcie osób z dworca we Lwowie do Polski. Od końca kwietnia bazujemy na dostarczaniu pomocy humanitarnej w kilka konkretnych punktów we Lwowie – mówi Jakub Cienik, Specjalista ds. wdrożeń w Alior Banku.
Wśród miejsc objętych aktualnie pomocą grupy są np. Szpital Kliniczny nr 1 we Lwowie, fundacja Be Happy czy Dom Dziecka numer 1 we Lwowie. Dostarczane są tam głównie spożywcze produkty suche i z długim terminem przydatności, ale też zabawki, sprzęt medyczny, ubrania i inne artykuły dla dzieci.
– Przede wszystkim Dom Dziecka zrobił na nas ogromne, niestety smutne wrażenie. W kompleksie mieszka 15 dzieci, których ze względu na sytuację prawną nie można ewakuować z Ukrainy. W dużej części są to sieroty wojenne, dla których jeszcze nie zapadła decyzja o ustanowieniu opiekunów prawnych. Postanowiliśmy więc zrobić co możliwe, aby pomóc w zaopatrzeniu zarówno w podstawowe produkty spożywcze czy higieniczne, ale też zabawki, które pozwolą dzieciom choć na chwilę oderwać się od przygnębiającej rzeczywistości – dodaje Joanna Fiejdasz, Dyrektor Działu Obsługi Operacyjnej w Alior Banku.
Władze Alior wspólnie z Letjaha zapewniły samochód dostawczy, który następnie został zaopatrzony przez Letjahe oraz bankowych wolontariuszy. Wśród darów znalazło się 15 paczek przygotowanych specjalnie dla każdego z wychowanków Domu Dziecka, na bazie listów, które przekazały dzieci .
– Gdy tylko usłyszeliśmy o możliwości wsparcia naszych sąsiadów chcieliśmy się włączyć. Skala potrzeb jest wciąż bardzo duża. Od lutego oddziały Alior Banku w całej Polsce są zaangażowane w różne inicjatywy, z czego jesteśmy bardzo dumni i w pełni je wspieramy – mówi Joanna Fiejdasz, Dyrektor Działu Obsługi Operacyjnej w Alior Banku.
To już kolejna inicjatywa wsparcia dla Ukrainy, w którą angażuje się Bank. Dotychczas, poza ofertą produktową dla klientów indywidualnych i biznesowych, Alior przekazał 10 nieruchomości na cele pomocowe. Dzięki temu, samorząd Zamościa uruchomił szkolne oddziały przygotowawcze dla dzieci uchodźców, a w Warszawie przy ul. Towarowej 25 powstało – jedno z największych w stolicy – kompleksowe Centrum Pomocy. W tym miejscu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mają zapewnione wsparcie psychologiczne, zawodowe oraz edukacyjne, a także opiekę nad dziećmi, stanowiska do nauki zdalnej czy pomoc rzeczową. We współpracy z prezydentem Przemyśla bank przekazał szpitalowi w Ukrainie dwa nowoczesne kardiomonitory. Z kolei Alior Leasing zapewnił Caritas Polska cztery pojazdy, które mają służyć rozszerzeniu skali pomocy niesionej za wschodnią granicą.
Źródło: Alior Bank