Twoja inwestycja – lokal użytkowy

Myślisz o zakupie nieruchomości pod wynajem? Czy, w tym przypadku, zakup lokalu użytkowego to dobra decyzja? Decyzja, która przyniesie korzyść kontrahentowi? Niska rentowność lokat oraz najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym sprawia, że coraz więcej Klientów inwestuje w zakup lokali użytkowych na wynajem. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wyższą stopą zwrotu oraz dłuższymi – a co za tym idzie stabilniejszymi – umowami najmu. O czym musimy pamiętać w przypadku takiej inwestycji?


Nasza inwestycja nie musi być finansowana z wolnych środków, które systematycznie odkładane są przez nas na konto oszczędnościowe czy fundusz inwestycyjny. Możemy posiłkować się w tym przypadku kredytem. Z kredytu na zakup lokalu użytkowego może skorzystać zarówno osoba fizyczna jak i firma. W praktyce oznacza to, że aby sfinansować tego typu nieruchomość, nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Dodatkowo, w przypadku kredytu na firmę, finansowanie mogą otrzymać nowopowstałe firmy i to już od pierwszego dnia jej prowadzenia.

Jak wygląda kredytowanie zakupu lokalu użytkowego?


Jeżeli rozważamy zakup nieruchomości na osobę fizyczną, musimy pamiętać o tym, że nie każdy bank dostępny na rynku udzieli nam kredytu na zakup lokalu użytkowego. W tym przypadku musimy dysponować wkładem własnym. Aktualnie plasuje się on na wysokości 10-20% wartości nieruchomości, a maksymalny okres finansowania to 25 lat. Nieco inaczej wygląda finansowanie lokalu użytkowego w przypadku kredytu zaciąganego na działalność gospodarczą. W tym przypadku – choć z dodatkowym ubezpieczeniem – możemy sfinansować nawet 100% wartości nieruchomości, a maksymalny okres finasowania to, w zależności od banku, 15-20 lat. Oczywiście zarówno w przypadku kredytu
na osobę fizyczną, jak i na firmę, jesteśmy w stanie spełnić wymóg posiadania wkładu własnego, zabezpieczając kredyt dodatkową nieruchomością.

Kolejna kwestia to metodyka liczenia zdolności kredytowej. W przypadku kredytu, z którego korzysta osoba fizyczna, do oceny naszej zdolności kredytowej, bank może uwzględnić nie tylko nasze aktualne dochody (np. z pracy zarobkowej), ale również przyszłe przychody z najmu nabywanej nieruchomości. To z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na firmę, do oceny zdolności kredytowej, bank może dodatkowo uwzględnić dochód z biznesplanu realizowanego przedsięwzięcia.

Apartamenty na wynajem w obiektach hotelowych?


Ciekawą propozycją dla osób, które chcą zainwestować w zakup nieruchomości o charakterze użytkowym są apartamenty typu Condohotel, czyli apartamenty na wynajem w obiektach hotelowych. Konstrukcja produktu jest bardzo prosta – my kupujemy apartament hotelowy, a deweloper wynajmuje go w naszym imieniu oferując stałą stopę zwrotu
z inwestycji. Zazwyczaj jest to od 7 do 8% rocznie, a umowy poopisywane są na okres dziesięciu lat. Zasady finansowania tego typu nieruchomości są na ogół analogiczne jak w przypadku lokali użytkowych, jednak część banków ma również dodatkowe wymagania – konieczność wyposażenia lokalu w kuchnię czy finansowanie lokali wyłącznie objętych niższym, ośmioprocentowym VAT-em.

Korzystając z kredytu na zakup lokalu użytkowego musimy pamiętać również o tym, że oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj wyższe – standardowo o około dwa punkty procentowe, niż w przypadku kredytów
na lokale mieszkalne. Należy zatem dokładnie przeanalizować rentowność inwestycji oraz nasze możliwości finansowe.