Tydzień zaczynamy z gorszymi nastrojami

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła spore wahania nastrojów, jednak ostatecznie zwycięsko z tej walki wyszły niedźwiedzie. W rezultacie indeksy giełdowe zanotowały spore spadki, a kurs EUR/USD ponownie zbliżył się do poziomu 1,47.

Dziś rano, po nocnej korekcie, znajdujemy się w okolicy 1,4750, ale nastroje nadal nie są zbyt korzystne. Dzisiejszy dzień przyniesie sporo publikacji makro, dlatego wahania kursu w trakcie mogą być wyraźne, ale najważniejsze wydarzenia prawdopodobnie i tak będą miały miejsce tradycyjnie dopiero w trakcie sesji amerykańskiej.

…oraz na parach złotowych

Duża huśtawka nastrojów była widoczna również na parach złotowych, które po czwartkowym spadku zanotowały ponowny wzrost w piątek. Obecnie sytuacja zarówno na USD/PLN jak i EUR/PLN jest zbliżona, gdyż kursy znajdują się w pobliżu poziomów otwarcia. Różnica polega jednak na tym, że do dolara złoty nieznacznie zyskuje, a do euro traci. W tym tygodniu czeka nas niewiele publikacji makro z Polski, dlatego można się spodziewać, że w dalszym ciągu nastroje globalne będą odgrywały dużo większą rolę w kształtowaniu kursów par złotowych.

Indeksy aktywności gospodarczej

Nowy tydzień rozpoczniemy od całkiem sporej dawki nowych danych. Pierwsze z nich pojawią się już o godzinie 9:00 i będą pochodziły z Polski. Poznamy wówczas poziom indeksu PMI dla sektora produkcyjnego. Oczekiwania rynkowe wskazują na jego wzrost z 48,2 pkt. poprzednio do 48,6 pkt. obecnie. Następnie o 9:58 opublikowany zostanie ten sam indeks, ale dla Strefy Euro. W tym przypadku również oczekiwany jest wzrost z poziomu 49,3 pkt. do 50,7 pkt. Godzina 10:00 przyniesie publikację prognozy inflacji Ministerstwa Finansów w Polsce. Rynek spodziewa się, że wyniesie ona 3,2% r/r. Kolejne dane napłyną dopiero pod koniec sesji europejskiej, czyli o 16:00. Poznamy wówczas poziom indeksu ISM dla sektora produkcyjnego oraz dynamikę indeksu podpisanych umów kupna domów w USA. W pierwszym przypadku spodziewany jest wzrost z 52,6 pkt. do 53 pkt., a w drugim odczyt na poziomie 0,0% m/m, podczas gdy poprzednio wyniósł on 6,4% m/m.  

Dariusz Pilich
Źródło: FMC Management