Tyskie uhonorowane „piwnym Oskarem”

Na uroczystej gali wręczenia nagród w Londynie, przedstawiciele marki Tyskie Gronie odebrali złoty medal oraz Grand Prix w kategorii „lager butelkowany”. Do tej pory tak prestiżowymi laurami nie zostało uhonorowane żadne polskie piwo. Tyskie jest też pierwszym piwem w historii, które zdobyło medal w trzech konkursach z rzędu: po raz pierwszy w 2002 roku (Złoty Medal i Grand Prix), po raz drugi w 2004 roku (Srebrny Medal) i obecnie po raz trzeci.

The Brewing Industry International Awards to konkurs organizowany od 1886 roku, a nagrody w nim otrzymywane nazywane są Piwnymi Oskarami. Nagrody (złoty, srebrny i brązowy medal) przyznawane są w 9 kategoriach (łącznie w 27 klasach), co oznacza, że wręcza się 81 medali. W tym roku w konkursie brało udział blisko 750 piw z całego świata. Ostatnia edycja konkurs miała miejsce wyjątkowo nie w Burton-on-Trent w Wielkiej Brytanii, jak dotąd, ale w Monachium, na największych targach piwnych świata DrinkTec 2005.

Konkurs The Brewing Industry International Awards różni się od pozostałych tym, że w danej kategorii tylko jedno piwo uznawane jest za najlepsze. Tylko ono otrzymuje Grand Prix. W pozostałych tego typu konkursach nagrody przyznawane są wszystkim piwom, które przekroczyły określony poziom punktów – wyjaśnia Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej S.A.

Wybór najlepszych piw dokonuje, zespół 30 sędziów z całego świata – główni piwowarzy, szefowie produkcji lub jakości – wysokiej klasy specjaliści, cieszący się uznaniem w branży. Plan degustacji jest skonstruowany w taki sposób, by żaden z sędziów nie oceniał piwa produkowanego przez jego browar lub browary w tej samej grupie kapitałowej. Piwa są oceniane w testach „ślepych” – w butelkach oznakowanych wyłącznie kodami.

Od sędziów oczekuje się, że osiągną konsensus w drodze kilkakrotnych degustacji. Na pierwszych etapach piwa oceniane są przez zespoły trzyosobowe, zaś w końcowych przez „sędziowskie składy” w liczbie 10 – 12 osób. Wyjątkiem jest tu wybór Mistrzowskiego Piwa (Champion Beer) w każdej z 9 kategorii, ponieważ tu panel degustatorów dokonuje wyboru w trakcie tajnego głosowania.

W Monachium nagrodzono zarówno piwo Tyskie, jak i naszych utalentowanych piwowarów, pracowników Produkcji Kompanii Piwowarskiej. Nagroda jest potwierdzeniem, że potrafią oni warzyć najwyższej, światowej jakości piwo – dodał Paweł Kwiatkowski.

Zdobywając główną nagrodę, Tyskie powtórzyło sukces z roku 2002. Podobnie jak wówczas, podczas pierwszego etapu konkursu Tyskie zdobyło Złoty Medal dla najlepszego piwa wśród piw jasnych o zawartości alkoholu w przedziale od 5,6-6,9%. W kolejnym etapie otrzymało nagrodę Champions Award, czyli Grand Prix dla najlepszego produktu w całej kategorii piw typu lager.