Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?

  Wśród wielu dostępnych ofert ubezpieczeniowych oraz licznych kruczków zawartych w umowach można przeoczyć najważniejsze elementy. W przyszłości może to spowodować, że wypłacone odszkodowanie nie będzie wystarczające do pokrycia szkód. Powierzchowne przejrzenie zapisów podpisywanej umowy może kosztować wiele niepotrzebnych nerwów w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z ubezpieczenia AC i dodatkowo uszczuplić portfel. Dobrym rozwiązaniem, aby uniknąć stresów i rozczarowań podczas likwidacji szkody, jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. Z pomocą przychodzi internetowa porównywarka ubezpieczeń OC/AC, która zestawia oferty wielu firm ubezpieczeniowych oraz umożliwia zakup najatrakcyjniejszej z nich.  Doradcy mfind.pl podpowiadają, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając i podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby uniknąć błędów.


Zarówno dla właścicieli pojazdów kupujących polisę OC/AC, jak i towarzystw ubezpieczeniowych podstawą jest jasna i otwarta komunikacja. Przejrzyste warunki umów zapewniają komfort obu stronom. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zagwarantować, że zaproponowana oferta spełni oczekiwania ich klientów. Natomiast właściciele samochodów mogą uniknąć niepotrzebnych nerwów wynikających z niezrozumienia warunków podpisanego ubezpieczenia OC/AC. Wśródnajczęstszych zapisów umów dotyczących polisy AC, które są niejasne dla właścicieli pojazdów znajdują się m.in.:

  1. Sformułowanie „udział własny” – oznacza kwotę, o którą ubezpieczyciel pomniejszy każde odszkodowanie z AC. Im wyższy udział własny, tym polisa będzie tańsza.

  2. Sformułowanie „franszyza integralna” – to wartość, do której ubezpieczyciel w ogóle nie zlikwiduje szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują ten zwrot, aby uniknąć płacenia za naprawę drobnych szkód.

  3. Sformułowanie „suma ubezpieczenia malejąca po szkodzie” – oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody w trakcie obowiązywania polisy, ubezpieczyciel obniża sumę ubezpieczenia o kwotę, którą wcześniej wypłacił. Warto wykupić polisę z opcją odnawialnej sumy ubezpieczenia, aby wysokość odszkodowania nie zmniejszała się po każdej szkodzie.

  4. Sformułowanie „suma ubezpieczenia malejąca z czasem” – oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie określając wartość auta na dzień wystąpienia zdarzenia, a nie podpisania umowy. Przyjmuje on założenie, że w trakcie trwania polisy cena pojazdu spada.

  5. Sformułowanie „amortyzacja części” – zawarte w warunkach ubezpieczenia AC oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie o wartości uszkodzonej części – wyliczanej w oparciu o tabelę amortyzacyjną – a nie o równowartości zakupu nowej, niezbędnej do naprawy uszkodzonego pojazdu.

  6. Sformułowanie „kosztorysowa metoda likwidacji” – polega na wycenie szkody przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela w oparciu o tabelę amortyzacji. Oszacowana wartość jest wypłacana właścicielowi samochodu, który sam zajmuje się zleceniem naprawy samochodu.

  7. Młodzi kierowcy – niektórzy ubezpieczyciele obniżają wysokość odszkodowania, gdy w czasie zdarzenia auto prowadził młody kierowca, który nie był zgłoszony do polisy.

  8. Niedoubezpieczenie– czyli deklarowanie przez właściciela samochodu niższej od faktycznej wartości pojazdu. Powoduje to, że składki opłacanej polisy są niższe. Oznacza to również niższą sumę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

 

Znajomość zapisów umowy nie zawsze gwarantuje, że właściciel samochodu z ubezpieczeniem AC uniknie kłopotów w przypadku wypłaty odszkodowania. Polisę ubezpieczeniową – jak i wiele tego typu umów – podpisuje się z myślą, że nigdy nie będzie potrzeby skorzystania z niej.Większość osób kupujących ubezpieczenie OC/AC polega głównie na opinii doradcy i nie czyta dokładnie warunków umowy.Zdarza się, że takie zaufanie – w sytuacji, gdy pojawia się potrzeba skorzystania z odszkodowania – kończy się nieprzyjemnym zaskoczeniem. Z tego względuniezwykle ważna jest możliwość skorzystania z pomocy kompetentnego doradcy.Przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku ubezpieczeniowymtrudnym zadaniem jest samodzielne porównanie i dokładne sprawdzenie każdej z nich.Najłatwiej i najszybciej jest to zrobić za pośrednictwem internetowej porównywarki ubezpieczeń OC/AC. Jest ona pomocna zarówno dla właścicieli samochodów, jak i towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona odbiorców.mfind.plporównuje i wybiera najlepsze opcje ubezpieczenia spośród nawet 76 ofert ubezpieczycieli”- mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządumfind.pl, jednej z największych porównywarek OC/AC w Polsce.


Osobie, która na co dzień nie ma kontaktu z branżą ubezpieczeniowątrudno jest dostrzec wszystkie niuanse w umowach ubezpieczeń AC/OC.Porównywarki klasy mfind.pl umożliwiają łatwy wybór odpowiedniej polisy, a dodatkowo oferują nieocenioną pomoc profesjonalnych doradców.Specjaliści z branży ubezpieczeniowej zwrócą uwagę na kruczki w zapisach w momencie podpisywania umowyoraz udzielą wsparcia w przypadku konieczności naprawy szkody komunikacyjnej z polisy OC/AC.


„Internetowa porównywarka ubezpieczeńmfind.pljestzaawansowanym narzędziem,za pomocą którego można wyszukaćpolisę najbardziej dopasowaną do indywidualnych potrzeb.Jest to możliwe dzięki partnerskiejwspółpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi takimi, jak m.in.AVIVA, Proama, Benefia, AXA Direct, You Can Drive, MTU, LINK4 czy Liberty Ubezpieczenia.mfind.plgwarantujeprzejrzysty wykaz warunków umowy ubezpieczenia OC/AC oraz wsparcie profesjonalnego doradztwa specjalistów.Pozwala to nauzyskanie pełnej wiedzy o zasadach pomocy ubezpieczyciela w przypadku ubiegania się o wypłatę odszkodowania”- dodaje Bartłomiej Roszkowski.


Znalezienie w internecie najlepszej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego może być szybkie i proste dzięki porównywarce mfind.pl, która cechuje się:

W 2015 roku udziałowcem spółki mfindzostał fundusz Internet Ventures FIZ, którego współudziałowcami są Krajowy Fundusz Kapitałowy i MCI Management. Wartość transakcji wyniosła 6 mln złotych, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój serwisu.

/mfind.pl