Ubezpieczenie szkolne – wybierz mądrze!

1 września zadzwonił pierwszy dzwonek w tysiącach szkół, a na pierwszych zebraniach pojawią się pytania o ubezpieczenia szkolne. Rodzice powinni mieć świadomość, w jaki sposób działa ubezpieczenie ich dziecka i na co dzięki ochronie ubezpieczeniowej można liczyć.


Polisy szkolne są jednym z najpopularniejszych produktów na polskim rynku. Chronią one przed finansowymi skutkami wypadków z udziałem ubezpieczonych dzieci.

Jakie świadczenia najczęściej przewiduje ubezpieczenie?

Jakie świadczenia może przewidywać ubezpieczenie?

Z każdym z wyżej wymienionych świadczeń związane są najczęściej limity kwotowe, dokładnie opisane w umowie ubezpieczenia.

Jak to działa?


Standardowa polisa szkolna jest wystawiana na rok i może obejmować również okres ferii i wakacji szkolnych. Ubezpieczenie może obowiązywać na terenie Polski lub być rozszerzone także na inne kraje. Wysokość ewentualnych świadczeń jest opisana w umowie, na bazie sumy ubezpieczenia, np.:

Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?


Najczęściej ubezpieczając swoje dzieci, rodzice korzystają z oferty grupowej przekazywanej za pośrednictwem szkoły. Warto pamiętać, że ubezpieczenie szkolne jest dobrowolne. Rodzice mają prawo poprosić o dokładne warunki ochrony, sprawdzić możliwość rozszerzenia ochrony, jak również ubezpieczyć dziecko indywidualnie, poza ofertą przedstawioną za pośrednictwem szkoły.

Ubezpieczenie grupowe – kluczowe informacje:

Ubezpieczenie indywidualne – kluczowe informacje:

Co nie jest objęte ubezpieczeniem?


Warto pamiętać o tym, aby przed decyzją o zakupie polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, a w szczególności z pozycją dotyczącą wyłączeń ubezpieczyciela od odpowiedzialności za wypadek dziecka. Do głównych należą:

Ubezpieczenie zazwyczaj nie obejmuje również szkód będących skutkiem chorób przewlekłych, jeżeli dziecko chorowało na taką chorobę już w momencie podpisania umowy.