UBS ma największą stratę w historii

W całym roku UBS stracił 19,7 mld franków. Przyczyną tak złych wyników finansowych są nieudane transakcje na rynku kredytowym i konieczność zwiększenia rezerw.

Przy okazji publikacji raportów bank poinformował, że w wyniku niezbędnych cięć pracę straci ponad 2 tysiące pracowników. Obecnie bank zatrudnia 17,2 tysięcy.

Od początku krachu kredytowego UBS zwolnił już 9 tys. finansistów i dokonał odpisów na sumę 49 miliardów dolarów. Przetransferował też toksyczne aktywa na kwotę 60 miliardów dolarów do funduszu kierowanego przez Narodowy Bank Szwajcarii i otrzymał od rządu zastrzyk kapitałowy w wysokości 6 mld franków. W zamian państwo przejęło 9,3-procentowy pakiet akcji UBS.

Bank w czwartym kwartale notował potężny odpływ środków ze swojego flagowego działu, który specjalizuje się zarządzaniem majątkiem bogatych osób prywatnych, tzw. wealth management. Do niedawna milionerzy z całego świata powierzali specjalistom UBS pieniądze np. na inwestycje w dzieła sztuki czy antyki. Teraz przestali lokować w dobra ekskluzywne.

W oficjalnym komunikacie UBS zapewnia jednak, że jeżeli chodzi o pozyskiwanie nowych środków to nie ma problemu; więcej ich napłynęło, niż zostało wycofanych, zarówno z działu wealth management jak i zarządzania aktywami.

Zarząd firmy utrzymuje jednak, że zwolnienia i oszczędności są koniecznie, gdyż sytuacja na światowych rynkach finansowych w dalszym ciągu jest trudna. Pogarsza się kondycja zarówno firm, jak gospodarstw domowych. Bank przyznał, że jego średnioterminowa perspektywa pozostaje niepewna.

Restrukturyzacja ma sprawić, że bank ponownie skupi się na podstawowym dla siebie rynku szwajcarskim, globalnych operacjach zarządzania majątkiem – w których jest światowym liderem – oraz będzie wykorzystywał rosnący potencjał bankowości prywatnej.

– Chcemy podkreślić, że jesteśmy starą szwajcarską instytucją finansową – powiedział prezes banku Peter Kurer. W przyszłości nasz narodowy charakter będzie znacznie lepiej reprezentowany w naszym kierownictwie.

W ramach restrukturyzacji powstaną dwa nowe działy biznesowe: zarządzania majątkiem i bankowością w Szwajcarii, którym kierować ma Franco Morrea i Juerg Zeltner. Drugi oddział ma skupić się na Ameryce Północnej i Południowej, a kierować nim ma Marten Hoekster. Cała trójka zasiada w radzie nadzorczej.

Nick Hasell „The Times”
Tłum. TK