Uchylona decyzja w sprawie TUW SKOK i TU na Życie SKOK

Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił trzy decyzje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące TUW SKOK i TU na Życie SKOK S.A. W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przy wydaniu rzeczonych decyzji przez Komisję Nadzoru Finansowego doszło do naruszeń przepisów prawa uzasadniających ich uchylenie.

Przypomnijmy, że chodzi o decyzję KNF z dnia 31 lipca 2009 r. w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zmianę rzeczowego zakresu działalności (sygn. VI SA/Wa 1839/09) o ubezpieczenie usług turystycznych. A także o dwie decyzje z dnia 31 lipca 2009 r. w przedmiocie zobowiązania zakładu ubezpieczeń do wykonania zaleceń (sygn. VI SA/Wa 1818/09 oraz sygn. VI SA/Wa 1819/09) w przedmiocie usunięcia uchybień w działalności polegających na braku w zarządzie obu zakładów prezesa posiadającego zgodę KNF, pomimo iż postępowanie w sprawie wydania zgody na pełnienie funkcji członka zarządu obu zakładów (TUW SKOK oraz TU na Życie SKOK S.A.) przez Grzegorza Buczkowskiego jeszcze się nie zakończyły.

Godzi się w tym miejscu nadmienić, że 10 marca br., a więc niespełna dwa tygodnie przed orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w związku z postępującymi, rażącymi naruszeniami prawa, jakich KNF dopuszcza się wobec podmiotów związanych z KSKOK, prezes Krajowej SKOK wystosował skargę do premiera RP. Naruszenia prawa, o których został poinformowany premier, polegają na tendencyjnym przyjmowaniu błędnej wykładni przepisów prawa oraz niewłaściwej ich subsumcji do zaistniałego stanu faktycznego, a także na rażącym i uporczywym nieprzestrzeganiu podstawowych zasad prawnych obowiązujących w relacjach pomiędzy organami administracji publicznej, a podmiotami prywatnymi, określonymi w Ustawie – Kodeks postępowania administracyjnego. Szczególnie dotyczy to zasady praworządności, zasady pogłębiania zaufania obywateli do organów Państwa, czy zasady dążenia do uzyskania prawdy obiektywnej.

Postępowanie KNF narusza również konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej oraz zasadę niedyskryminacji. Działania KNF objawiają się przede wszystkim w postawie prezentowanej wobec podmiotów związanych z Krajową SKOK w ramach postępowań administracyjnych. Chodzi o permanentną niemożliwość uzyskania przez te podmioty zgody na podjęcie działań, które wymagają zezwolenia organu nadzoru.

Dodajmy, że 24 kwietnia ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał orzeczenia dotyczące zawiadomienia o zamiarze nabycia udziałów/akcji TUW SKOK oraz TU na Życie SKOK S.A. przez KSKOK oraz SKOK Holding, uchylające decyzje umarzające wydane przez KNF (od tych orzeczeń KNF złożył skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego). W uzasadnieniach do swych decyzji WSA w Warszawie wskazał, iż nabycie tych akcji i udziałów było całkowicie zgodne z przepisami prawa i nie dopatrzył się w tej mierze żadnych uchybień uzasadniających decyzje umarzające KNF.
Dzisiejsze orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie są więc kolejnymi, w których uchylono decyzje KNF skierowane wobec podmiotów pochodzących z systemu SKOK. Rodzi to pytanie o ocenę pracy Komisji Nadzoru Finansowego i intencję, w jakiej działa ta państwowa instytucja?

Źródło: SKOK