Bank Pocztowy przedstawił wspólnotom mieszkaniowym ofertę, konkurencyjną na rynku, zarówno pod względem cenowym prowadzenia rachunków oraz dokonywania przelewów, jak również stworzenia korzystnych warunków finansowania inwestycji, związanych z utrzymaniem i modernizacją substancji mieszkaniowej. Powstaje jednak problem, w jaki sposób ograniczyć ryzyko kredytowe banku przy finansowaniu potrzeb inwestycyjnych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, przy zapewnieniu atrakcyjności oferty.
Rozwiązaniem, które w znacznym zakresie spełnia powyższe cele, jest wykorzystanie nowego instrumentu, jakim są poręczenia udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Światowego Funduszu Środowiskowego (Global Enviromental Found – GEF), na spłatę kredytów przeznaczonych na realizację przedsięwzięć energooszczędnych. Realizowane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe remonty i inwestycje modernizacyjne dążą do poprawy efektywności wykorzystania energii w budynkach i systemach grzewczych. Z tego powodu, w stosunku do większości wniosków kredytowych, istnieje możliwość zastosowania poręczenia GEF.
Najbardziej atrakcyjnym, z punktu widzenia preferowanej przez Bank Pocztowy grupy klientów, jest tryb portfelowy poręczenia, w którym BGK nie przeprowadza analiz, a akceptacja wniosku, w ramach ustalonego dla każdego banku finansującego limitu, dokonywana jest poprzez zgłoszenie umowy kredytowej do BGK. W związku z tym procedura poręczeniowa, nie wydłuża w praktyce decyzji kredytowej.
Program oferowany przez GEF nie ogranicza się tylko do poręczeń kredytowych, lecz obejmuje również pomoc techniczną dla inwestorów oraz banków finansujących. Bank Pocztowy zgłosił fakt uczestnictwa w „Programie poręczeń spłaty kredytów na przedsięwzięcia energooszczędne”.
11 maja br. Bank Pocztowy podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Ramową Umowę Poręczeniową. W tym celu konieczne było przeprowadzenie audytu banku przez Bank Światowy. Po pozytywnej ocenie audytora, Bank Pocztowy został oficjalnie powiadomiony o zakwalifikowaniu, jako jeden z trzech pierwszych banków, do uczestniczenia w Programie Grandu GEF, finansowanego przez Bank Światowy.