Luty przyniósł wzrost liczby klientów otwartych funduszy emerytalnych o blisko 6 tys. osób, czyli
o +0,04%. Tym samym liczba osób, które będą otrzymywały świadczenia z drugiego filara systemu
emerytalnego zwiększyła się do poziomu 14 544 tys. osób.
Lutowa zmiana oznacza najniższy w historii działalności OFE miesięczny przyrost liczby nowych członków. Niski odsetek klientów pozyskanych w ramach nowych umów można poniekąd tłumaczyć, najwyższą od czerwca 2007 roku, stopą bezrobocia, która według szacunków GUS-u w styczniu br. wyniosła 12,7%.
Drugim powodem może być fakt, iż w poprzednim miesiącu odbyło się losowanie nowych uczestników, przez co luty charakteryzuje się mniejszą dynamiką zmian. W analogicznym okresie 2009 roku do OFE trafiło prawie 7,6 tys. uczestników, co jest również wyjątkowo słabym wynikiem.
W przypadku drugiego miesiąca każdego roku, należy zwrócić uwagę na wyniki sesji transferowej pomiędzy uczestnikami OFE. Co prawda, rynek transferowy nie wpływa na zmianę łącznej liczby uczestników wszystkich funduszy emerytalnych, ale migracje osób zmieniają udział oraz niekiedy pozycję poszczególnych OFE w poniższym zestawieniu.
W minionym miesiącu najkorzystniejszy bilans sesji transferowej należał do AXA OFE (+27,1 tys. osób), w wyniku czego fundusz awansował na piątą pozycję z punktu widzenia liczby członków, wyprzedzając Nordea OFE. Dzięki transferom AXA OFE charakteryzował się w lutym największą dynamiką wzrostu liczby uczestników (+3,4%). Spośród wszystkich OFE, w minionym miesiącu wzrost liczby członków odnotowało sześć podmiotów.
Największą dynamiką zmian, poza AXA OFE, charakteryzowały się Generali OFE (+1,5%) oraz Allianz Polska OFE (+0,9%), które również osiągnęły korzystny rezultat w lutowej sesji transferowej. Podmioty te pozyskały w lutym odpowiednio 10,2 tys. oraz 3,6 tys. osób.
Najmniej korzystną dynamikę nowo otwartych rejestrów w ramach kapitałowej części system emerytalnego wykazał w lutym najmniejszy z funduszy, czyli OFE Polsat (-1,0%). Fundusz ten już kolejny raz od dłuższego czasu zajmuje pozycję w dolnej części zestawienia.
Źródło: Analizy Online