W styczniu liczba uczestników funduszy emerytalnych wzrosła o 171,2 tys. osób, czyli zwiększyła się o +1,2%, do poziomu 14,5 mln osób. Tak wysoki przyrost wynika z losowania, które miało miejsce w ostatnim dniu roboczym stycznia.
Wzięło w nim udział 73,6 tys. osób, które zostały rozdzielone pomiędzy siedem otwartych funduszy emerytalnych. Do sześciu z uczestniczących w losowaniu OFE (Aegon OFE, OFE Allianz Polska, Amplico OFE, AXA OFE, Generali OFE, OFE Pocztylion) trafiło po 10.519 osób. Wyjątek stanowi Pekao OFE, któremu przyporządkowano 10.522 nowych członków.
Spadła skuteczność działań podejmowanych przez ZUS wobec osób, które nie dokonały na czas samodzielnego wyboru. Tym razem ZUS wysłał 197,9 tys. przypomnień, z czego blisko 125 tys. osób (63%) wybrało OFE. Przed poprzednim losowaniem samodzielnego wyboru dokonało rekordowe 75%.
Wysoka dynamika przyrostu liczby nowych uczestników wynika również z tego, iż w miesiącu, w którym odbywa się losowanie również osoby nie objęte losowaniem dokonują samodzielnego wyboru otwartego funduszu emerytalnego. Bowiem właśnie w tych okresach fundusze aktywizują swoją obecność w mediach prowadząc wzmożone kampanie reklamowe.
Największą dynamiką w pozyskiwaniu nowych członków wykazały się w styczniu OFE Pocztylion (+3,9%) oraz Generali OFE (+3,4%). Oba fundusze wzięły udział w losowaniu nowych członków, a jednocześnie wykazały największą dynamikę w bezpośrednim pozyskiwaniu uczestników poprzez swoich agentów na rynku pierwotnym (odpowiednio +1,6%, +1,8%). Tym samym zwiększył się ich udział w rynku o ok. 10 pkt bazowych.
Jeśli wyłączymy dane z losowania, okaże się, że najwięcej uczestników na rynku pierwotnym pozyskały największe fundusze (ING OFE, Aviva OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień”), do których trafiło 55% osób dokonujących pierwszego wyboru OFE. Mimo to, dynamika zmian w ich przypadku nie przekroczyła 1%. Najmniejszą dynamikę w pozyskaniu nowych członków wykazał w styczniu OFE Polsat zwiększając dotychczasową liczbę uczestników jedynie o +0,1%.
Źródło: Analizy Online