Najlepszy, w kategorii przyrostu nowych uczestników (z dynamiką +1,1%) okazał się, trzeci pod względem liczby nowo podpisanych umów (3 738 sztuk), Allianz Polska OFE. Drugie miejsce i dynamika na poziomie +0,7% należy natomiast do funduszu AEGON OFE, który sierpniową sesję transferową zakończył z jednym z najgorszych rezultatów (-10,3 tys. osób) – w stosunku do sierpnia tego roku fundusz zwiększył liczbę swoich uczestników niemal o +2,2 tys. osób.
Najwięcej nowych umów klienci podpisali z Commercial Union OFE, powiększając tym samym grono jego uczestników o +8 185 osób. Drugą, a zarazem niemal dwukrotnie mniejszą od lidera liczbę członków pozyskał ING OFE – prowadzący ostatniego rankingu. Fundusz ten wybrało we wrześniu 4 327 nowe osoby.
Wrzesień przyniósł spadek liczby uczestników dwóch funduszy emerytalnych: OFE Skarbiec – Emerytura (-125 osób) oraz OFE Polsat (-220 osób). W przypadku pierwszego z funduszy mamy do czynienia z kontynuacją passy z ubiegłego miesiąca – w sierpniu OFE Skarbiec-Emerytura wykazał bowiem najwyższe ujemne saldo wymiany transferowej, które zadecydowało o największym odpływie jego uczestników. Funduszowi nie pomaga zapewne operacja przejęcia, która jest wykorzystywana przez niektórych bardziej „operatywnych” agentów do tego, aby skusić jego uczestników do zmiany OFE. OFE Polsat, który we wrześniu opuściła największa liczba osób, jeszcze miesiąc temu zdołał odnotować szósty najwyższy przyrost uczestników pomimo ujemnego salda transferowego (-2 744 PLN).
Od początku tego roku swój funduszy po raz pierwszy wybrało ponad 600,7 tys. osób. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wynik słabszy o 89 tys. przyszłych emerytów.
Liczba martwych rachunków we wrześniu spadła o -63,3 tys. sztuk, do poziomu 676,3 tys. Udział tego rodzaju kont, w łącznej liczbie rachunków prowadzonych przez OFE, spadł z 5,18% w sierpniu do 4,75% we wrześniu.
W okresie pierwszych trzech kwartałów liczba martwych rachunków zmniejszyła się o nieco ponad 20 tys. PLN, co oznacza spadek rzędu -2,9%.
Zespół Analiz Online