UFG i PBUK: pomoc dla Polaków poszkodowanych za granicą przez pojazdy bez OC

Nowy serwis internetowy WypadekbezOC.eu uruchamiają wspólnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Polacy, poszkodowani za granicą przez nieubezpieczonych sprawców, znajdą w nim informacje – gdzie zgłosić szkodę.

W poszczególnych krajach zasady postępowania po wypadku ze sprawcą bez ważniej polisy OC są bowiem zróżnicowane, a ich ofiary nierzadko mają trudności ze znalezieniem instytucji, do której powinny zgłosić się po odszkodowanie. W całej Europie świadczenia za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców przekraczają rocznie ponad miliard euro – wynika z szacunków europejskiej instytucji Council of Bureaux*.


Polacy coraz częściej podróżują za granicę własnymi autami i to nie tylko na wakacje, ale także w sprawach służbowych. W ubiegłym roku ponad 3,7 mln zagranicznych wyjazdów turystycznych mieszkańców Polski odbyło się własnym lub wynajętym samochodem – wynika z ostatnich szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki**. Każdego roku jednak kilkuset rodaków zostaje poszkodowanych na europejskich drogach przez nieubezpieczonych kierowców z innych państw.

Ustalenie czy i skąd mają oni szansę na odszkodowanie może być dość skomplikowane, zależy to bowiem od wielu czynników– mówi z Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Dlatego też wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowaliśmy odrębną stronę internetową, na której poszkodowani znajdą stosowne informacje, gdzie powinni szukać pomocy – dodaje.

Zasady postępowania w razie wypadku spowodowanego przez nieubezpieczonego kierowcę są w europejskich krajach zróżnicowane –mówi Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.– Nie dziwi nas zagubienie poszkodowanych w tych trudnych sytuacjach. Dlatego wspólnie z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnych uruchomiliśmy serwis, który będzie dla nich swoistym drogowskazem – dodaje.

Serwis (w wersji beta) dostępny jest pod adresem www.wypadekbezOC.eu. Wystarczy podać nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podstawie tablic rejestracyjnych) – a serwis udzieli informacji na temat instytucji, do których należy zwrócić się po ewentualne odszkodowanie. Często wskazujemy dla dobra poszkodowanego po dwie opcje do wyboru, w zależności od miejsca w którym aktualnie się on znajduje. Należy pamiętać też, że zakres i wysokość odszkodowania uzależnione są od przepisów obowiązujących w państwie wypadku. Dodatkowo na stronie pokazane są również przykre konsekwencje wyjazdu za granicę nieubezpieczonym autem.

Przykłady wypadków, spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców, w których ucierpieli polscy kierowcy, podczas zagranicznych podróży:

Serwis WypadekbezOC.eu został przygotowany zarówno w wersji przystępnej dla komputerów i laptopów, jak i przez urządzenia mobilne. W przyszłości będzie wzbogacony o informacje nt. postępowania w analogicznych sytuacjach, spowodowanych przez kierujących, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.

____________

* czyli Rada Biur – jest europejską instytucją zarządzającą Systemem Zielonej Karty z siedzibą w Brukseli. System ten skupia 46 Biur Narodowych (z Europy, Azji i Afryki) reprezentujących poszczególne rynki ubezpieczeniowe. W Polsce takim Biurem Narodowym jest właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

** przy czym niektórzy wyjeżdżali kilkakrotnie; opracowanie Departamentu Turystyki, MSiT, maj 2015 rok