UFK Ergo Hestia Życie: Przede wszystkim ochrona

Niskie tempo wzrostu aktywów funduszy Ergo Hestia wynika po części z ich struktury. Mimo silnych zmian, jakie w ciągu ostatnich lat zachodzą na rynku, w strukturze aktywów funduszy Ergo Hestii nadal dominują produkty bezpieczne. Prawie 50% środków ulokowano w funduszach pieniężnych i gotówkowych (grupa RPP). Kolejne miejsca zajmują UFK, których polityka przewiduje inwestycje funduszy na rynku akcji – mieszane (grupa MIP) oraz akcyjne (grupa AKP). Dominujący udział funduszy bezpiecznych, inwestujących na rynku pieniężnym, który daje roczne zyski na poziomie 5%, nie sprzyja silnemu wzrostowi aktywów już ulokowanych w UFK.

Jednocześnie można zauważyć wyraźny spadek napływu środków do funduszy Ergo Hestia. Jeszcze w 2004 roku saldo wpłat i wycofań wynosiło 30 mln PLN, a dwa lata później było ono o połowę niższe. To drugi z czynników mających bezpośredni wpływ na to, że aktywa ubezpieczeniowych funduszy Ergo Hestia rosły w minionym roku trzy razy wolniej niż cały rynek.

Specyfiką funduszy oferowanych wraz z produktami Ergo Hestia jest to, że pozyskane do nich środki lokowane są jedynie w depozyty oraz w jednostki funduszy inwestycyjnych Legg Mason TFI. Jednocześnie wraz z rozwojem detalicznego rynku funduszy, obserwujemy spadek udziału inwestycji Ergo Hestia w aktywach funduszy Legg Mason TFI. Jeszcze dwa lata temu, w grudniu 2004 zależność ta wynosiła 16,1%, a w końcu ubiegłego roku – już tylko 6,6%.