UFK TUnŻ Warta: Wzrost dzięki produktom z ochroną kapitału

Największą grupę wśród UFK TUnŻ Warta stanowią fundusze oparte na konstrukcji funduszy z ochroną kapitału. Środki zgromadzone w 7 tego typu produktach przekroczyły w grudniu 2006 roku poziom 575 mln PLN. Stanowiło to ponad 86% łącznej wartości wszystkich UFK oferowanych przez u bezpieczyciela.

Fundusze z ochroną kapitału stanowią w pewnym sensie znak rozpoznawczy spółek z grupy KBC -głównego udziałowca spółek z grupy Warta. Analogiczną politykę produktową KBC prowadzi również w odniesieniu do kontrolowanego przez siebie TFI. Co więcej, pod względem polityki inwestycyjnej oferta TFI i UFK pokrywa się w znacznej części. Właściwie jedyną nowością, której nie znajdziemy w ofercie TFI było wprowadzenie przez TUnŻ Warta w drugiej połowie minionego roku funduszu sektorowego, opartego na wynikach koszyka spółek z branży farmaceutycznej, który w drodze subskrypcji pozyskał blisko 70 mln PLN.

Charakter oferty produktowej spółek z grupy KBC wynika z doświadczeń wyniesionych z macierzystego rynku. Belgia wraz z Hiszpanią to połowa światowego rynku funduszy z ochroną kapitału. Belgijskie KBC, będące głównym graczem na tamtejszym rynku usług zarządzania aktywami, dostarcza co miesiąc na rodzimy rynek około 10 nowych produktów z ochroną kapitału, do których wpływa co miesiąc 0,5 mld EUR. Kolejne 10-15 produktów jest uruchamiane przez KBC na potrzeby sprzedaży w innych krajach. Na koniec 2005 roku fundusze z ochroną kapitału miały około 23% rynku funduszy inwestycyjnych w Belgii.

Saldo wpłat i wycofań do UFK Warta wzrosło w 2006 roku do poziomu 280 mln PLN. To o +40% więcej niż przed rokiem. Oczywiście również w tym przypadku dominującą rolę odgrywają fundusze z ochroną kapitału, które w drodze subskrypcji pozyskały 317 mln PLN, przy wypłatach na poziomie 28 mln PLN.

POBIERZ PDF