Ulgi podatkowe w III filarze

Ponad 56.000 podpisów zebrano dotychczas pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym ulgi podatkowe dla wpłat na dodatkowe ubezpieczenia emerytalne. Na placu Zamkowym w najbliższą sobotę i niedzielę (28.-29. marca), podczas Półmaratonu Warszawskiego, będzie można złożyć podpis popierający projekt tej ustawy. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM, który projekt przygotował musi zebrać wymagane 100.000 podpisów do 14 kwietnia 2009.

Emerytury wypłacane w nowym systemie będą niższe w relacji do wcześniejszego wynagrodzenia niż emerytury w starym systemie. Dla mężczyzn przechodzących  na emeryturę wieku 65 lat relacja ta (stopa zastąpienia) wyniesie około 50 proc., a dla kobiet (przechodzących na emeryturę w wieku lat 60) – zaledwie 30-40 proc! Obecnie, dla emerytur wypłacanych ze starego systemu przeciętna stopa zastąpienie wynosi około 68 proc.

III filar, który miał stwarzać możliwość zwiększenia poziomu zabezpieczenia na starość, jest najsłabiej funkcjonującym elementem nowego systemu emerytalnego. W latach 2004-2007 zostało założonych około 1 miliona Indywidualnych Kont Emerytalnych. Jednak w ostatnim roku liczba kont spadła do ok. 850 tys., a co najgorsze to, że średni stan konta IKE to niecałe 2000 zł! Przy możliwej z takiego kapitału dodatkowej emeryturze na poziomie 0,4-0,5% daje to 8-10 zł miesięcznie… Oznacza to, że zdecydowana większość Polaków (ponad 90 proc.) liczy na to, że jedynie składka obowiązkowa do I i II filaru zapewnią im odpowiednie zabezpieczenie na starość.

W przyszłości brak wystarczających środków na emeryturę może stać się istotnym problemem społecznym, zatem państwo powinno wprowadzić instrumenty zachęcające do indywidualnej zapobiegliwości i wspierające długoterminowe oszczędności. Jak napisał w swojej ekspertyzie  prof. Tadeusz Sumlicz : „jeżeli państwo nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa socjalnego (w tym przypadku dotyczącego zabezpieczenia emerytalnego), to nie powinno opodatkowywać wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe w celu podniesienia tego poziomu”.

Dlatego Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM przygotował odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakłada on, że zwolnione z podatku będą wpłaty na własne dobrowolne zabezpieczenie emerytalne w instytucjach finansowych nadzorowanych lub notyfikowanych Komisji Nadzoru Finansowego, do kwoty 12.000 zł rocznie.

Podpisy zbierane są od połowy stycznia tego roku i dotychczas udało się ich zebrać ponad 56 tysięcy. Podpis popierający projekt ustawy będzie można złożyć podczas Carrefour Półmaratonu Warszawskiego w najbliższą sobotę i niedzielę (28.-29. marca, od 9.00 do 18.00 w sobotę i od 9.00 do 14.30 w niedzielę) na placu Zamkowym u wolontariuszy w koszulkach RAZEM oraz w namiocie Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (www.eafp.pl). Formularze do zbierania podpisów są także dostępne na stronie internetowej Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych (www.pipuif.pl).
Źródło: Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM