Środki funduszu inwestowane są w instrumenty pieniężne, w przypadku których czas pozostający do wykupu nie przekracza jednego roku lub wysokość oprocentowania jest ustalana dla okresów nie dłuższych niż rok (nie mniej niż 70% aktywów).
Od momentu powstania funduszu zarządza nim Dariusz Lasek – obecnie Dyrektor Inwestycyjny ds. Papierów Dłużnych. – Początkowo fundusz był skierowany do osób prawnych – powstał po to, aby zaoferować przedsiębiorstwom zysk wyższy niż w przypadku lokaty bankowej. Dlatego benchmark funduszu został skonstruowany na podstawie stawki WIBID, pomniejszonej o stopę rezerwy obowiązkowej NBP – wspomina Dariusz Lasek.
Mimo, że od sierpnia 2004 r. klientami funduszu mogą być osoby fizyczne, nie wpłynęło to znacząco na proporcje aktywów funduszu pod względem typu klienta w kolejnych okresach. Fundusz cieszy się dużym powodzeniem głównie wśród klientów instytucjonalnych. W latach 2005-2006 udział procentowy aktywów instytucji pozostawał na stabilnym poziomie, wahając się między 80 a 90% wartości aktywów klientów UniWIBID SFIO ogółem. Ta tendencja nie uległa zmianie na początku bieżącego roku.
– Fundusz realizuje swój cel inwestycyjny, osiągając lepsze wyniki niż benchmark – jest to czynnik oceny efektywności zarządzania środkami, na który kładą nacisk instytucje. Poza tym fundusz przynosi stabilne i bezpieczne zyski. Jeśli pomnożyć stopę zwrotu przez zainwestowane aktywa, nie są to małe kwoty – tak powód dla którego fundusz może być atrakcyjny dla instytucji komentuje Dariusz Lasek. – Dzięki swoim wynikom fundusz systematycznie znajduje się w czołówce rankingów w swojej kategorii – z punktu widzenia firmy powierzającej nam swoje środki w zarządzanie, jest to potwierdzenie bardzo dobrej jakości zarządzania.