Uniwersalne auto dla modelowej rodziny 2+2

Typowa rodzina 2+2 stawia najczęściej na uniwersalność i wybiera auta kompaktowe z niższej klasy średniej i segmentu C (40% wskazań). Przykładowymi markami wybieranymi z tego segmentu są Citroën C4, Chevrolet Lacetti, Fiat Stilo, Fiat Bravo, Ford Focus, Honda Civic, Opel Astra, Peugeot 307, Toyota Corolla czy Volkswagen Golf.

W porównaniu do ogółu populacji w garażach rodzin z dwójką dzieci częściej znajdziemy samochody z segmentu D (klasy średniej) i E (klasy wyższej), które są bardziej przestronne i zapewniają większy komfort wszystkim pasażerom – posiada je ponad 20% badanych. Do często wybieranych aut z tych segmentów należą min.:Citroen C5, Audi A4 i A6, BMW 3 i 5, Honda Accord, Hyundai Sonata, Mercedes-Benz klasy C i E, Nissan Primera i Maxima QX, Opel Vectra, Peugeot 407, Renault Laguna, Saab 9-3, Toyota Avensis, Volkswagen Passat, Volvo S60 czy S80.

Małe miejskie samochody z segmentu A z racji mniejszej pakowności cieszą się raczej umiarkowanym powodzeniem – posiada je ok. 14% badanych.

Co ciekawe, rodziny z dwójką dzieci niechętnie zaciągają kredyty samochodowe – w czterech na pięć analizowanych gospodarstwach domowych samochód kupiono za gotówkę, a tylko w co piątym zakup auta był finansowany kredytem. Niespełna 1,4% rodzin porusza się samochodem służbowym.

Największe wzięcie mają wciąż auta używane. Prawie co trzecia rodzina sprowadziła auto używane z zagranicy, zaś na nowy samochód pozwoliło sobie tylko 16% analizowanych gospodarstw.

Wykonana analiza bazuje na próbie 77 tysięcy gospodarstw domowych, z czego 7,8% (6 003) posiada 2 dzieci w wieku do 18 lat. Dane zebrano w latach 2005-2007 za pomocą Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług – ankiety pocztowej rozesłanej do wyselekcjonowanych gospodarstw domowych.

Źródło: Raport specjalny Acxiom Polska przygotowany dla Wydawnictwa Egmont