UniWIBID – pełna płynność, portfel pod kontrolą i dobra rentowność

Rynek instrumentów korporacyjnych jest w ostatnim czasie szczególnie wymagający. O sukcesie przesądza odpowiednia dywersyfikacja, surowe kryteria ratingowe a także odpowiednia płynność instrumentów w portfelu. Zarządzający Union Investment TFI uspokajają emocje i realizują wszystkie transakcje UniWIBID na bieżąco.

– Portfel subfunduszu UniWIBID jest na tyle zdywersyfikowany i płynny, że umożliwia codzienną realizację zleceń klientów (nabycia, odkupienia, zamiany). Bieżące zmiany wartości aktywów nie mają wpływu na terminy realizacji transakcji – mówi Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI.

O dobrej kondycji UniWIBID świadczy też bieżąca rentowność portfela, która wynosi 6,54 proc. (w tym 0,9 proc. opłaty za zarządzanie). – Ten poziom rentowności informuje inwestorów o wysokiej jakości papierów w portfelu (o czym świadczą wysokie ratingi poszczególnych instrumentów) i ich stosunkowo krótkich terminach zapadalności, a tym samym o niskim ryzyku i wysokiej płynności subfunduszu – wyjaśnia Dariusz Lasek. – Oznacza to, że gros instrumentów stanowią bardzo dobre i dobre instrumenty dłużne. Realizując tak sformułowaną strategię inwestycyjną UniWIBID oferuje przewidywalny i konkurencyjny w stosunku do lokat bankowych zysk, przy wysokim poziomie płynności – dodaje.

Od przeceny 4 czerwca b.r. (32 dni wyceny) stopa zwrotu z subfunduszu wzrosła o 0,58 proc. i wynosi aktualnie 2,64 proc. w skali ostatnich 12. miesięcy. – Dywersyfikacja oraz jakość wszystkich składników portfela subfunduszu UniWIBID pozwala nam sądzić, że przy spełnieniu przyjętych założeń, do końca roku wartość jego jednostki uczestnictwa będzie w dalszym ciągu rosnąć – mówi Dariusz Lasek.

9-letnia historia subfunduszu UniWIBID


UniWIBID od momentu rozpoczęcia działalności w 2003 r. wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami inwestycyjnymi przy relatywnie niskim poziomie ryzyka. Jest to zasługą wielostopniowego, systematycznego procesu inwestycyjnego i szczegółowej weryfikacji emitentów. Nad procesem inwestycyjnym czuwa, niezmiennie od ponad 9 lat, szef zespołu ds. instrumentów dłużnych – Dariusz Lasek. Taka stabilność jest wyjątkowa w skali całego rynku funduszy inwestycyjny w Polsce.

W 9. letniej historii produktu (2.303 wyceny), na dynamicznie zmieniającym się rynku instrumentów korporacyjnych, zaledwie 5. krotnie dzienne wyceny UniWIBID osiągały ujemne wartości. O najwyżej jakości subfunduszu  świadczy też 5-gwiazdkowy rating Analiz Online – przyznawany systematycznie – co roku – od 2009 r. 

Źródło: Union Investment TFI