Upadły konsument zachowa mieszkanie

„Zmienią się zasady upadłości konsumenckiej. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pracuje właśnie nad nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego. Projekt został przygotowany przez Komisję Przyjazne Państwo. Przewiduje on, że każdy konsument raz w życiu będzie mógł złożyć wniosek o upadłość, bez względu na powód, z jakiego stał się niewypłacalny” – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

„Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, jeżeli konsument stanie się niewypłacalny z przyczyn losowych, niezależnych od siebie, to będzie mógł sam opracować plan spłaty wierzycieli, a następnie zrealizować go. Nie będzie przy tym tracił mieszkania. Dopiero jeżeli maksymalnie w ciągu pięciu lat dłużnik nie wykona planu, zostanie wszczęte postępowanie upadłościowe polegające na sprzedaży przez syndyka majątku dłużnika i podzieleniu uzyskanej kwoty między wierzycieli. Gdy w skład masy upadłości wejdzie lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, to upadłemu zostanie wydzielona kwota odpowiadająca przeciętnemu czynszowi najmu za okres 12 miesięcy. Natomiast nie dostanie zaliczki na poczet czynszu, co gwarantują mu obecnie obwiązujące przepisy” – czytamy w dzienniku.

Obecnie konsument może ogłosić upadłość raz na dziesięć lat i to z przyczyn niezależnych od niego. Jedynym sposobem upadłości jest teraz likwidacja majątku dłużnika.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej, w artykule Małgorzaty Piaseckiej-Sobkiewicz, pt. „Po ogłoszeniu upadłości dłużnik zachowa mieszkanie”.

DB