Obraz „Chłopiec niosący snop” Aleksandra Gierymskiego został dziś uroczyście odsłonięty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W ceremonii wziął udział Minister Kultury Waldemar Dąbrowski. Jedno z największych dzieł polskiego impresjonizmu trafiło do zbiorów publicznych dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU. Obraz Gierymskiego przez miesiąc będzie można oglądać w sali nr 200 wrocławskiego muzeum, po czym zostanie przeniesione na docelowe miejsce ekspozycji.
„Chłopiec niosący snop” to jedno z najważniejszych dzieł polskiego malarstwa impresjonistycznego. Aleksander Gierymski namalował go prawdopodobnie w 1895 roku, w najlepszym okresie swojej twórczości. W czasie drugiej wojny światowej płótno znalazło się na liście dzieł zaginionych, a po zakończeniu wojny zostało uznane za zniszczone. Kilka miesięcy temu niespodziewanie obraz pojawił się na rynku antykwarycznym. 7 listopada br. obecny właściciel wystawił go do licytacji w polskim Domu Aukcyjnym Sztuka. Minister Kultury uznał, że dzieło tej rangi powinno trafić do zbiorów publicznych. Podjęta została decyzja o zakupie tego obrazu i przekazaniu go do kolekcji wybranego Muzeum Narodowego w Polsce.
Realizując Narodową Strategię Rozwoju Kultury, która przewiduje zrównoważony rozwój kultury w poszczególnych regionach kraju, Minister Kultury zdecydował o zakupie tego obrazu na rzecz Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dotację finansową na ten cel przekazała Fundacja PZU.
„Powszechny Zakład Ubezpieczeń od lat wspiera kulturę i sztukę narodową. Cieszę się, że tak wybitne polskie dzieło, jakim jest „Chłopiec niosący snop” Aleksandra Gierymskiego, można od dziś podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wierzę, że fakt pozostania tego obrazu w zbiorach publicznych przyczyni się do utrwalenia polskiego dziedzictwa kulturowego.” – powiedziała Barbara Mróz, Dyrektor Okręgowego Oddziału PZU SA.
* * *
Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA konsekwentnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach artystycznych naszego kraju. Jako mecenas Zamku Królewskiego w Warszawie, firma aktywnie wspiera organizowane tam wydarzenia kulturalne.
Jednym z takich wydarzeń, które na trwałe wpisało się do kulturalnego kalendarza stolicy był Festiwal Muzyczne Ogrody Europy. W trakcie tegorocznej edycji, na dziedzińcu Zamku Królewskiego można było zobaczyć filmy biograficzne o wielkich kompozytorach, ekranizacje najsłynniejszych oper oraz baletów. Specjalną atrakcją Festiwalu były czwartkowe projekcje filmów Opisanie Świata przedstawiające proces powstawania Paryża, Londynu oraz Nowego Jorku. PZU SA wspierał także cykl koncertów Polska dla Europy, podczas których wielbiciele muzyki mogli usłyszeć najwybitniejsze utwory polskich kompozytorów w wykonaniu znakomitych muzyków – zespołów i solistów.
W bieżącym roku PZU SA przyczynił się także do organizacji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, podczas którego amatorzy sztuki mieli okazję zobaczyć liczne wystawy malarstwa (m.in. Kathariny Mann oraz Marii Elsner – Michalski), przedstawienia teatralne (np.: Nasher Theatre (Izrael); i koncerty.
Innym wydarzeniem, które odbyło się dzięki wsparciu PZU SA była IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Festiwal był częścią obchodów „Roku Witolda Gombrowicza”, zorganizowanego dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza. Wśród blisko 30 spektakli prezentujących twórczość artysty, znalazły się polskie premiery oraz prapremiery przygotowane przez teatry zagraniczne. Program teatralny wypełniły również spotkania z licznymi gośćmi, między innymi z Ritą Gombrowicz.
PZU SA od wielu lat jest także mecenasem najcenniejszych obiektów polskiej kultury: Zamku Królewskiego na Wawelu, Dworu Artusa w Gdańsku, Pałacu w Wilanowie oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.