Uwaga na dumping w sektorze bankowym

Podkreśla, że jeżeli instytucje finansowe notują ujemną marżę z lokat, to można je podejrzewać o dumping cenowy znany z innych sektorów gospodarki. „W innych branżach sprzedaż produktów poniżej ceny wytworzenia jest określana jako dumping i jest zabroniona. Są procesy przed urzędem antymonopolowym, gdzie traktuje się dumping jako nieuczciwą konkurencję. Jeżeli dzisiaj marża na depozytach terminowych dla ludności jest ujemna na poziomie około 100 punktów bazowych, to oznacza, że ten produkt ma charakter dumpingowy. I teraz pojawia się pytanie, na które odpowiedź zna jedynie nadzór, czy w danym banku istnieją jakieś inne źródła przychodów z tego tytułu, które mogą pokazać, że ten produkt jest opłacalny. W moim przekonaniu nie da się tego udowodnić we wszystkich bankach.”, mówi Sikora.

Prezes Citi Handlowego ostrzega, że problem może dotknąć cały sektor. „To może potencjalnie oznaczać kłopoty finansowe pojedynczego banku. Ale przecież my jako sektor bankowy poprzez system gwarancji właściwie solidarnie odpowiadamy za depozyty klientów we wszystkich bankach. Wydaje mi się, że nie tylko KNF, ale również Bankowy Fundusz Gwarancyjny powinien przeprowadzić bardzo dokładne analizy i odpowiedzieć na pytanie, czy tego typu polityka nie prowadzi do zwiększonego ryzyka systemowego.”, czytamy.

Według Sławomira Sikory, wysokie odsetki w niektórych bankach to nieuczciwa konkurencja.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Parkietu” w artykule „Uwaga na dumping w sektorze bankowym”. Ze Sławomirem Sikorą, prezesem Banku Handlowego, rozmawia Łukasz Wilkowicz