Uwaga na fałszywą biżuterię

 Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najczęściej klienci oszukiwani są przez sprzedawców internetowych, których działania ciężko kontrolować. Aby ustrzec się przed zakupem fałszywej biżuterii warto poznać sposoby jej podrabiania, a także metody rozpoznawania fałszywego kruszcu.

Złoto to podstawowy kruszec branży biżuteryjnej. Szacuje się, że do 2010 roku, w całej historii zostało wydobytych 166 tys. ton złota. Odpowiada to objętości 8500 m lub sześcianowi o krawędzi 20,4 m. Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest właśnie zużywana w jubilerstwie/w produkcji jubilerskiej.

W dzisiejszych czasach można podrobić wszystko, a fałszerze biżuterii wymyślają coraz to nowsze sposoby podrabiania złota i sprzedawania go jako oryginalne.

Fałszywe złoto w Internecie


Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najwięcej oszustw podrabiania złotej biżuterii dokonywanych jest w Internecie. Wielu sprzedawców oferuje:

– metale szlachetne nie posiadające wymaganych prawem oznaczeń

– przedmioty wykonane z metali szlachetnych sprzedawane jako złote lub srebrne

– wyroby wykonane współcześnie, sprzedawane jako antyki, z podrobionymi cechami probierczymi i znakami wytwórców.

Jako dystrybutor złota, ale też właściciel sieci sklepów skupujących złoto bulwersuje nas temat podrabianej złotej biżuterii. Nie jest to oszustwo na dużą skalę, ale obserwujemy coraz więcej przypadków sprzedaży fałszywej biżuterii, niczego nie spodziewającym się klientom. Najczęściej oszustwa dokonywane są w Internecie i to właśnie tam znajduje się najwięcej fałszywej biżuterii. Chcemy edukować Polaków i tłumaczyć na czym polega proceder podrabiania złota i jak ustrzec się przed oszustami” – mów Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.

Sposoby podrabiania biżuterii


Metod podrabiania biżuterii jest wiele. Zazwyczaj jest to tombak tzw. mosiądz czerwony, czyli stop miedzi z cynkiem sprzedawany jako prawdziwe złoto. Wykrycie takiej podróbki jest bardzo proste, ale to właśnie tego rodzaju oszustwa stosuje się najczęściej. Jednym z powszechnych sposobów jest również dopinanie do fałszywych łańcuszków złotych zapięć, tak aby klient myślał, że cały łańcuszek jest ze złota. Równie popularne jest stosowanie znaku wyższej próby na zapięciach i dużo niższej na samym łańcuszku. W takim przypadku zapięcia mogą mieć próbę np. 375, a sam łańcuszek próbę 333. Pod postacią białego złota sprzedawana jest również stal chirurgiczna oraz nierdzewna, która imituje szlachetny kruszec. Oszuści często również platerują, pozłacają biżuterię i sprzedają jako pełnowartościowy złoty przedmiot. W Polsce najniższą próbą, w której można wykonać biżuterię i wprowadzić ją do obrotu to 8 karatów (próba 333). Najwyższą próbą dla złota stosowaną do biżuterii w Polsce są 23 karaty (próba 960). Możemy zrobić również 24 karatową biżuterię (próba 999), ale z racji kruchości, taki wyrób nie będzie trwały.

Jak sprawdzić czy biżuteria jest prawdziwa


Domowych sposobów na sprawdzenie biżuterii jest wiele, jednak żaden nie daje nam 100 % pewności co do oryginalności naszego złota. Popularnym sposobem jest użycie magnesu – złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych. W domowym zaciszu możemy również przyjrzeć się przebarwieniom na naszej biżuterii – jeśli przez warstwę żółtego złota przebija kolor stalowy to możemy mieć obawy co do jego autentyczności. Jeżeli biżuteria, którą mamy w domu budzi nasze wątpliwości najlepiej udać się do specjalisty, który dokona szczegółowej analizy.

Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą dystrybutorzy złota oraz firmy skupujące złoto. W ich oddziałach przeszkoleni eksperci szybko i profesjonalnie sprawdzą czy nasze złoto jest prawdziwe.

Widzimy zainteresowanie zarówno sprzedażą złota, a przy okazji również sprawdzaniem prawdziwości biżuterii. Nasi klienci dopytują jak rozpoznać złoto w domu, za pomocą prostych testów. My radzimy jednak, aby wybrać się do wyspecjalizowanego skupu, gdzie nasza biżuteria zostanie sprawdzona bezpłatnie i oczywiście profesjonalnie, czego nie osiągniemy za pomocą domowych sposobów.” – mówi Marcin Wiśniewski, specjalista ds. wyceny i skupu w serwisie skupzlota24.pl.

Warto również pamiętać czym jest znany pod nazwą „próba” znak probierczy stosowany w jubilerstwie. Według prawa probierczego wszystkie przedmioty złote, wprowadzane do obrotu powyżej 1g muszą być oznakowane właśnie tym znakiem.

Zastanawiając się nad kupnem biżuterii warto postawić na sprawdzonych dystrybutorów złota. Nie kupujmy biżuterii na bazarach i od przypadkowych sprzedawców. Zapoznajmy się z podstawowymi znakami probierczymi złota i przyjrzyjmy się biżuterii dokładnie przed jej zakupem. Pamiętajmy, że domowe sposoby na sprawdzenie czy nasze złoto jest prawdziwe nie dają stu procentowej pewności. Jeżeli mamy wątpliwości czy nasza biżuteria jest autentyczna warto udać się do firm, które oferują bezpłatne sprawdzanie prawdziwości złota i dodatkowo jego wycenę.

Mennica Wrocławska