Uważaj na dodatkowe koszty

Oto, na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu:

Prowizja za przewalutowanie kredytu

– Przewalutowanie to kosztowna operacja, opłacalna jest tylko wówczas, gdy dokonujemy jej po znacznym spadku notowań waluty kredytu – mówi Paweł Adamiak.

– W przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego klient ma możliwość wielokrotnej zmiany waluty w trakcie spłaty kredytu. Koszt przewalutowania wynosi 1,5 proc. salda kredytu pozostałego po przewalutowaniu – informuje Aleksandra Kudlak z GE.

Jak wynika z zestawienia, inne banki stosują podobne stawki. Najczęściej zapisy w umowie pozwalają klientowi przynajmniej jedną operację wykonać nieodpłatnie.

Opłata za wcześniejszą spłatę

Z rozmów z doradcami finansowymi wynika, że przeważająca większość klientów spłaca kredyt w połowę krótszym czasie, niż go zaciągnęła. Wraz z poprawą materialnej sytuacji klienta zwiększają się jego możliwości finansowe, zdarza się także czasem dodatkowy jednorazowy przypływ gotówki. Większość dłużników w takiej sytuacji decyduje się na wcześniejszą spłatę kredytowych zobowiązań. Trzeba jednak wiedzieć, że banki w umowie na ogół w takim przypadku również pobierają prowizję, najczęściej jej wysokość zapisana jest również w umowie.

– Prowizja za wcześniejszą spłatę zaczyna się od 2 proc, jednakże pobierana jest tylko wówczas, gdy wcześniejsza spłata dokonana zostanie w ciągu dwóch pierwszych lat od wypłaty kwoty kredytu lub jego pierwszej transzy – mówi Magdalena Marjankowska z Deutsche Bank PBC SA.

– Zarówno przewalutowanie jaki wcześniejszą spłatę można zrobić za darmo o ile te czynności mają miejsce w pierwsze dni kwartału kalendarzowego. Oznacza to, że cztery razy w roku takie operacje można wykonać nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów – poinformowała „Dziennik Zachodni” Miła Madeja z Banku Nykredit.