V edycja konkursu Kultura Bliska rozstrzygnięta

19 stycznia o godzinie 11.00 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego przy ulicy Sapieżyńskiej 10a w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród w V edycji konkursu dla społeczności gminnych Kultura Bliska.

Konkurs zorganizowały: Fundacja Wspomagania Wsi i Fundacja im. Stefana Batorego przy współpracy z Bankiem BISE.

Do udziału w nim zaproszono organizacje pozarządowe, szkoły, rady sołeckie, parafie i wszelkie organizacje działające w gminach. Konkurs Kultura Bliska skierowany jest do organizacji działających we wsiach i miasteczkach do 6 tys. mieszkańców. Jego celem jest wspieranie realizacji projektów, które będą podnosić kulturę obchodzenia się z dziedzictwem, uczyć dbania o nie, a jednocześnie wykorzystywać jako element rozwoju gospodarczego gminy czy wsi.

Do konkursu zgłoszono 423 projekty ze wszystkich regionów Polski. Najwięcej wniosków napłynęło z województw: podkarpackiego – 48, małopolskiego – 45, kujawsko-pomorskiego – 38, zachodnio- pomorskiego – 35, warmińsko mazurskiego – 33.

Komisja Konkursowa nagrodziła 35 projektów przyznając dotacje w wysokości od 3 do 10 tys. zł.

Ogólna suma nagród wyniosła 257 tys. zł.

W ciągu pięciu edycji konkursu zgłoszono 1500 projektów, z których nagrodzono 188 przyznając im dotacje na ogólną kwotę 1,3 miliona złotych. Dzięki konkursowi zewidencjonowano i odrestaurowano wiele zabytkowych kapliczek, krzyży przydrożnych i cmentarzy. Zebrano i wydano w formie książkowej wiele legend i podań z różnych regionów Polski. Powołano do życia kilkanaście izb pamięci gromadzących zabytkowe sprzęty gospodarstwa domowego. Utworzono trasy piesze i rowerowe szlakiem okolicznych zabytków. Napisano wiele przewodników i rozrysowano mapy z zaznaczonymi lokalnymi zabytkami kultury ludowej.

W pracach Komisji biorą udział: Andrzej Kuliszewski – przewodniczący, wiceprezes Fundacji Wspomagania Wsi, Joanna Wardzińska – I wiceprezes Banku BISE, Teresa Ogrodzińska – Fundacja im. J.A. Komenskiego, Andrzej Osęka – Gazeta Wyborcza, Ewa Krasińska, Justyna Duriasz-Bułhak – Fundacja Wspomagania Wsi.

Fundacja Wspomagania Wsi powstała w 1999 roku z połączenia Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę działającej od 1987 roku i Fundacji Rolniczej działającej od 1991 roku( obydwie fundacje były założone przez JE ks. Prymasa Józefa Glempa). Misją Fundacji Wspomagania Wsi jest wspieranie inicjatyw gospodarczych i społecznych mieszkańców wsi i małych miast oraz inicjatyw związanych z poprawą stanu infrastruktury obszarów wiejskich. Poprzez swe działania Fundacja wspiera społeczny, gospodarczy i kulturalny rozwój obszarów wiejskich.

Działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego Fundacja wspiera również rozwój niekonwencjonalnych źródeł energii.

Fundacja im. Stefana Batorego jest organizacją pozarządową, której celem jest wspieranie rozwoju demokratycznego, otwartego społeczeństwa. Do priorytetowych zadań Fundacji należy: wzmacnianie roli i aktywności społeczeństwa obywatelskiego, propagowanie swobód obywatelskich i zasad państwa prawa oraz rozwijanie współpracy i solidarności międzynarodowej. Swoje zadania Fundacja realizuje w ramach dziesięciu programów krajowych i międzynarodowych. Zajmują się one rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem dotacji oraz monitorowaniem sposobu i efektów wykorzystania przekazanych środków finansowych, a także działaniami operacyjnymi – organizowaniem debat i konferencji, spotkań, szkoleń. Fundacja współpracuje też z wieloma organizacjami i instytucjami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, dla osiągania wspólnych celów.

Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE SA) powstał w 1990 roku. Jest polsko-francuskim bankiem komercyjnym obsługującym małe i średnie firmy, gminy, fundacje i stowarzyszenia, klientów i klientów indywidualnych. Pozakomercyjna działalność Banku BISE koncentruje się na współpracy z sektorem pozarządowym, którego istnienie, jest zdaniem Banku ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju.